Wieczór noblowski w Domu pod Globusem. Hejnał i czytanie powieści Olgi Tokarczuk

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
We wtorek Olga Tokarczuk odbierze Literacką Nagrodę Nobla. Wydawnictwo Literackie zaprasza do wspólnego czytania książek pisarki w siedzibie przy ul. Długiej 1.

Kraków dołącza się do ogólnopolskiego świętowania w związku z przyznaniem Literackiej Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk za 2018 rok.

Już dziś  po południu polska pisarka odbierze w Sztokholmie z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa złoty medal noblowski i dyplom. Oprócz niej, nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzyma Peter Handke za rok 2019.

Hejnał z wieży Domu pod Globusem

Wydarzenie rozpocznie przed godziną 19.00 hejnał, który zabrzmi z wieży Domu pod Globusem. Godzinę później rozpocznie się wspólne czytanie fragmentów powieści Olgi Tokarczuk.

– Taka okazja nie zdarza się codziennie! 10 grudnia w Sztokholmie Olga Tokarczuk odbiera Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury – informuje na swojej stronie Wydawnictwo Literackie i zaprasza na wspólne świętowanie.

Podczas wieczoru noblowskiego w Wydawnictwie Literackim fragmenty powieści naszej noblistki przeczytają Jan Peszek („Księgi Jakubowe”), Bartosz Bielenia („Prawiek i inne czasy”), Dorota Segda („Bieguni”) i Anna Dymna („Anna In w grobowcach świata”.

–  Wstęp na każde czytanie jest możliwy na podstawie bezpłatnej wejściówki. Jedna osoba może pobrać maksymalnie dwie wejściówki na jedno wydarzenie. Osoby, które chcą wysłuchać więcej niż jednego czytania, prosimy o pobranie osobnych wejściówek na każdą część wieczoru – informuje Wydawnictwo Literackie.

Wejściówki można pobrać TUTAJ

Tokarczuk przyciąga tłumy

Olga Tokarczuk – po ogłoszeniu informacji o przyznaniu Nagrody Nobla – już dwa razy spotkała się z krakowskimi czytelnikami.

Pisarka była gościem odbywającego się pod koniec października Festiwalu Conrada. Spotkanie odbyło się 26 października w sali audytoryjnej Ice Kraków. Tokarczuk odpowiadała na pytania zadane przez czytelników w ramach akcji „Zapytaj Olgę”.

Pisarka stwierdziła wówczas, że w literaturze nie ma tematów tabu, bo człowiek po to wymyślił literaturę, aby uporać się z tematami sprawiającymi mu kłopot.

– Często wydaje mi się, że powinniśmy jeszcze raz przyjrzeć się historii i napisać z perspektywy XXI wieku powieści dotyczące różnych wydarzeń ważnych dla naszej wspólnoty. W Polsce i nie tylko. To zdarzenia, które miały miejsce, ale nie miały dokumentów, języka, którym mogłyby zostać opisane. To są doświadczenie zwierząt, żywej przyrody i świata, do którego zaczynamy podchodzić z większą świadomością. Jako zbiorowość chyba jesteśmy bardziej empatyczni niż w przeszłości – oceniła Tokarczuk.

Dzień później, w siedzibie Wydawnictwa Literackiego przy ul. Długiej 1, noblistka podpisywała swoje książki. Pierwsi chętni ustawili się w kolejce już przed wschodem słońca.

comments powered by Disqus