Hotel Cracovia pozostanie oddziałem Muzeum Narodowego

Hotel Cracovia fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Budynek dawnego hotelu Cracovia nadal będzie oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Taką decyzję podjął minister kultury.

Przypomnijmy, że losy Cracovii zaczęły się ważyć po tym, jak w marcu 2018 ze stanowiska wicedyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie zrezygnował Andrzej Szczerski. Wówczas pojawiły się informacje, że hotel ma stać się siedzibą oddzielnego muzeum poświęconego architekturze i designowi, którym kierowałby właśnie Szczerski.

Jest decyzja

„Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjął decyzję o przygotowaniach do adaptacji budynku dawnego hotelu Cracovia na galerię designu i architektury w strukturze Muzeum Narodowego w Krakowie” – taką wiadomość otrzymaliśmy od Centrum Informacyjnego MKiDN.

Jednak jak się okazuje, to nie jedyne wielkie zmiany, które mają zajść w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Nowy dyrektor MNK?

W minioną środę Gazeta Wyborcza poinformowała, że Andrzej Szczerski zostanie dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie, a obecny dyrektor Andrzej Betlej – dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu. Zmiany te mają nastąpić już wiosną przyszłego roku.

Resort kultury nie chce jednoznacznie odnieść się do wspomnianych przez „Wyborczą” roszad na stanowiskach. Z uzyskanej od ministerstwa kultury odpowiedzi wynika, że jeśli do nich dojdzie, to raczej nie nastąpią szybko.

„Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki oraz dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie kontynuują swoje kadencje w terminach określonych w powołaniach na te stanowiska – w przypadku prof. dr. hab. Jana Ostrowskiego do 2 stycznia 2020 r., w przypadku dr. hab. Andrzeja Betleja do 31 grudnia 2020 r.”

Co więcej, w grudniu 2019 roku dyrektor MNK Andrzej Betlej ma otworzyć remontowane Muzeum Czartoryskich. Co wydarzy się później? Wszystko zależy od kolejnych decyzji ministra kultury.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale