Papieża pielgrzyma pomniki

Błogosławił, modlił się, pisał i nauczał – tak Kraków zapamiętał Jana Pawła II i tak go uwiecznił. Naprzeciw okna papieskiego można podziwiać wystawę rzeźb plenerowych poświęconych papieżowi Polakowi. W całym Krakowie postawiono kilkanaście monumentów z podobizną przyszłego świętego. – Ludzie wierzący będą nosić papieża przede wszystkim w sercach – mówią krakowianie.

Na kilka dni przed kanonizacją mieszkańcy wkraczają na ścieżki, którymi w Krakowie chodził Karol Wojtyła, a do których wracał później jako papież Jan Paweł II. W wielu miejscach postawiono mu pomniki, pod którymi ludzie składają kwiaty. Autor rekordowej ilości 72 pomników papieża, profesor Czesław Dźwigaj, zaprezentował w Wielką Sobotę dziewięć nowych figur, upamiętniających życie i pontyfikat Jana Pawła II.

Via Sancta

Wystawa plenerowa rzeźb papieskich „Via Sancta” została zaprezentowana 19 kwietnia pod Wawelem. Jej autor, rzeźbiarz Czesław Dźwigaj, na dziewięciu pomnikach upamiętnił najważniejsze przesłania pontyfikatu Jana Pawła II. Figury przedstawiają m.in. scenę wypuszczenia gołębi przez papieża i Jana Pawła II piszącego na spiżowej płycie. Wystawę można oglądać przy ulicy Franciszkańskiej do 16 maja. Czesław Dźwigaj, który podczas prezentacji swoich dzieł powiedział, że tworzy je z potrzeby serca, a nie na zamówienie.

Kraków był pierwszy

Pomników papieża Polaka postawiono już około 600 w całym kraju. Pierwszy wiosną 1980 roku na dziedzińcu Pałacu Biskupiego w Krakowie. Rzeźbę wykonała Włoszka Iole Sensi Croci, a ufundundowali ją artyści włoscy. Jan Paweł II osobiście przywiózł posąg podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w czerwcu 1979 roku jako dar dla Krakowa.

Papież również sam wybrał dziedziniec przy ul. Franciszkańskiej na miejsce, gdzie stanąć miał jego pierwszy w kraju pomnik. Został postawiony przed prywatną kaplicą arcybiskupów krakowskich, w której Karol Wojtyła otrzymał święcenia. Pomnik przy Franciszkańskiej został odsłonięty w 60. rocznicę jego urodzin.

Papieżowi – krakowianie

W czasach PRL stawianie pomników Janowi Pawłowi II było rzadkością, w wielu miejscach zaczęły pojawiać się dopiero po transformacji ustrojowej, jak na przykład odsłonięty w 1991 roku posąg przed kościołem św. Maksymiliana Kolbego na osiedlu Tysiąclecia. Wizerunek modlącego się papieża został ufundowany przez dwóch Macedończyków i uroczyście odsłonięty podczas drugiej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Kilka pomników papieża Polaka powstało po jubileuszowym 2000 roku. Krakowskie Bractwo Kurkowe ufundowało monument na pamiątkę spotkania z Janem Pawłem II w Watykanie. Również w 2000 roku odsłonięto popiersie papieża w parku Jordana.

Największy wysyp posągów Ojca Świętego nastąpił po jego śmierci w 2005 roku. Czesław Dźwigaj jest autorem pomnika na Cmentarzu Rakowickim, odsłoniętego kilka dni po śmierci Jana Pawła II. Dźwigaj wyrzeźbił również pomnik na placu przed kościołem św. Michała Archanioła i św. Stanisława na Skałce.

Sekretarz wyświęca pomniki

W 2006 roku podczas pielgrzymki do Polski papieża Benedykta XVI odsłonięto 4,5-metrowy pomnik Jana Pawła II przed Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Dwa lata później wieloletni sekretarz Ojca Świętego kardynał Stanisław Dziwisz poświęcił kolejny monumentalny pomnik, tym razem przed katedrą wawelską. Odsłonięciu figury w takim miejscu towarzyszyły prostesty historyków sztuki. Zastanawiano się również, czy w Krakowie potrzebny jest kolejny pomnik papieża.

Kardynał Dziwisz poświęcił dwa kolejne posągi Jana Pawła II – w 2008 roku przed kościołem Matki Boskiej Wniebowziętej i św. Wacława w Mogile oraz rok później pomnik "Jan Paweł II-Wiatr Nadziei" przy ulicy Obrońców Krzyża w Nowej Hucie. Dziwisz patronuje także budowie Centrum bł. Jana Pawła II, nazywanego największym pomnikiem papieża Polaka.