Miśnieńskie dzieła sztuki. Porcelanowy zwierzyniec już dostępny dla zwiedzających [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Wspaniałość rokoka. Miśnieńskie figurki porcelanowe Johanna Joachima Kaendlera” to nanjnowsza wystawa, którą można już od dziś oglądać w Zamku Królewskim na Wawelu.

Wawelska ekspozycja została zorganizowana we współpracy z monachijską galerią Röbbig. Zostały zaprezentowane XVIII-wieczne figury autorstwa Johanna Joachima Kaendlera, pochodzące z prywatnych kolekcji europejskich. Wawelski pokaz jest pierwszą w historii monograficzną wystawą tego mistrza.

– Dzięki tej wystawie będziemy w stanie jeszcze głębiej wniknąć w twórczość mistrza królewskiej porcelany, który został zatrudniony przez Augusta Mocnego jako jego nadworny rzeźbiarz i modeler w miśnieńskiej manufakturze, gdzie pracował aż do śmierci w 1775 roku. To właśnie z tym artystą jest związany najświetniejszy okres działalności zakładu w Miśni – powiedział prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

I dodał, że wawelski pokaz jest więc swego rodzaju hołdem złożonym Kaendlerowi, a poza tym pierwszą w historii monograficzną wystawą twórcy.

„Wspaniałość rokoka”

Na wystawie zgromadzono ponad 230 rzeźb wypożyczonych z prywatnych europejskich kolekcji oraz muzeów.

– Prezentujemy pełen przepychu, wielobarwny dwór Wettynów z eleganckimi damami, kawalerami oraz oczywiście mopsami. Mamy także kochanków przyłapanych w czasie schadzek i aktorów Comedii dell’arte. Figury Chińczyków, Japończyków, Persów czy Turków opowiadają o fascynacji Dalekim i Bliskim Wschodem. Nie zabraknie też reportażu z ulic Europy – przedstawień rzemieślników, ulicznych sprzedawców, a nawet żebraków – opowiada Dorota Gabryś, współkuratorka ekspozycji.

Ekspozycję przygotowano w sali Kolumnowej i towarzyszy ona Gabinetowi Porcelanowemu – nowej części ekspozycji stałej Zamku, prezentującej największą w Europie Środkowej kolekcję miśnieńskiej porcelany.

Autorami projektu aranżacji wystawy są Pier Luigi Pizzi – światowej sławy artysta z Włoch, reżyser operowy i projektant kostiumów teatralnych oraz Massimo Pizzi Gasparon Contarini – architekt, scenograf, reżyser światła i reżyser operowy. Wystrój nawiązuje do najlepszych tradycji sceny operowej.

Wystawa „Wspaniałość rokoka. Miśnieńskie figurki porcelanowe Johanna Joachima Kaendlera” potrwa od 24 maja do 29 września tego roku. Została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.