Skazani na śmierć przez okupanta [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Na najnowszej ekspozycji czasowej w Fabryce Oskara Schindlera można zobaczyć 8 oryginalnych „afiszów śmierci”. To listy z lat 1939-1945 z nazwiskami krakowian, którzy mieli zostać rozstrzelani przez niemieckich okupantów.

„Spirala zbrodni. Krakowianie na afiszach śmierci” to szczegółowa opowieść o jednym z okresów terroru niemieckiego w Krakowie. W latach okupacji podstawowym narzędziem sprawowania przez Niemców władzy w Krakowie był terror.

– W Krakowie był duży opór wobec takiej polityki. W 1942 roku wykonano pierwsze dwie publiczne egzekucje: na ul. Wodnej i na ul. Duchackiej. Rozstrzeliwano pojedyncze osoby, żeby zastraszyć i pokazać społeczeństwu, czym się kończy działalność konspiracyjna – tłumaczy Wojciech Górny, współkurator wystawy.

W 1943 roku Hans Frank, generalny gubernator, który rezydował na Wawelu, wprowadziły słynny dekret „O zwalczaniu zamachów na dzieło odbudowy Generalnego Gubernatorstwa". Od tej pory Niemcy zaczynają już na masową skalę stosować publiczne egzekucje.

Pokazujemy masowość tego terroru. On jest bardzo zapamiętany, bo dział się publicznie. Przygotowaliśmy informacje o ofiarach, relacje ich rodzin i znajomych. Jest relacja matki, która w taki sposób straciła wszystkich synów – dodaje.

Najważniejszymi elementami wystawy są afisze, te oryginalne w ramach (8) i reprodukcje. Na nich podawano imię, nazwisko, funkcję osoby i powód skazania na śmierć. Ekspozycja kończy się segmentami poświęconymi: pamięci, upamiętnieniom i procesom po 1945 r. i sięga czasów współczesnych.

Wystawę można oglądać od 24 maja 2024 r. do 1 czerwca 2025 r. w Fabryce Emalia Oskara Schindlera.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze