Reforma edukacji po krakowsku. Czym są obwody? [Rozmowa]

Anna Korfel-Jasińska (po lewej) oraz Katarzyna Król (po prawej) fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Obwody szkolne - na najczęściej zadawane przez rodziców pytania  odpowiada Anna Korfel-Jasińska, Dyrektor Wydziału Edukacji UMK

Czym jest obwód szkoły podstawowej?

Anna Korfel-Jasińska, dyrektor Wydziału Edukacji UMK: Każda ogólnodostępna publiczna szkoła podstawowa prowadzona przez Gminę Miejską Kraków, w której jest realizowany obowiązek szkolny posiada określony zasięg terytorialny, tzw. obwód. Zawiera on nazwę miejscowości, nazwy ulic lub ich części należące do jej obwodu.

Pani Dyrektor, o kwestie obwodu szkolnego pytają najczęściej rodzice, których dzieci 1 września 2017 roku  rozpoczną naukę w szkole podstawowej. Co dla rodzica i ucznia wynika z zamieszkania w obwodzie danej szkoły?

Obwód pełni rolę gwaranta przyjęcia do I klasy szkoły podstawowej dziecka, które zamieszkuje w obwodzie tej szkoły. Inaczej mówiąc, do klasy I publicznej szkoły podstawowej, której ustalono obwód, dzieci i młodzież zamieszkałe w tym obwodzie przyjmuje się niezależnie od spełnienia kryteriów rekrutacyjnych i w ciągu całego roku. Mają one pierwszeństwo w przyjęciu przed dziećmi spoza rejonu.

Niektórzy rodzice są przekonani, że wyznaczenie obwodu dla szkoły jest swego rodzaju nakazem, by zapisywali dzieci do tej właśnie szkoły. Czy rzeczywiście rodzice muszą zapisać dziecko do szkoły, w obwodzie której mieszka?

Absolutnie nie ma takiego przymusu. Możliwe jest  uczestniczenie w rekrutacji do I klasy publicznej szkoły podstawowej innej niż szkoła obwodowa. Pamiętać jednak należy o tym,
że przyjęcie do szkoły innej niż ta, w obwodzie której mieszka dziecko może nastąpić jedynie wtedy, gdy po przyjęciu wszystkich dzieci z rejonu w szkole zostaną jeszcze wolne miejsca.

A jeśli rodzice zdecydują się na to, by ich dziecko realizowało obowiązek szkolny w szkole prywatnej? Czy takie szkoły posiadają obwód?

Jak już mówiłam, o tym w jakiej szkole dziecko realizuje obowiązek szkolny decydują rodzice. Żadna ze szkół niesamorządowych funkcjonujących w Krakowie nie posiada ustalonego obwodu. Uczniowie przyjmowani są do nich na podstawie odrębnych kryteriów. Rodzice powinni jednak pamiętać o przekazaniu informacji dyrekcji szkoły rejonowej o miejscu nauki dziecka. Za kontrolę spełniania obowiązku szkolnego są odpowiedzialni dyrektorzy publicznych szkół podstawowych, to na nich ciąży obowiązek prowadzenia ewidencji obowiązku szkolnego w danym rejonie. Jeśli nie zgłosimy takiej informacji w odpowiednim czasie będzie musiało być prowadzone postępowanie administracyjne.

Powiedziała  Pani, że w obrębie funkcjonujących szkół podstawowych, obwodu nie posiadają niesamorządowe szkoły publiczne. Czy  to jest jedyny wyjątek?

Nie. Obwodu nie posiadają też prowadzone przez miasto szkoły specjalne, integracyjne, dwujęzyczne, sportowe, mistrzostwa sportowego, artystyczne.

Pani Dyrektor, a czy w związku z tym, że wdrożenie reformy oświaty wymusiło zmiany w dotychczas obowiązujących w Krakowie  obwodach, mają się czego obawiać uczniowie, którzy już od kilku lat uczą się w danej szkole, a obecnie nie będzie to ich szkoła obwodowa? Czy będą musieli zmienić szkołę?

Absolutnie nie. Zmiana obwodu nie dotyczy dzieci, które są już uczniami szkoły podstawowej. Mają oni już nabyte prawo do ukończenia danej szkoły. Przypominam też deklarację złożoną przez Pana Prezydenta mówiącą o tym,  że każdy uczeń będzie mógł dokończyć naukę w szkole, w której ją rozpoczął. Dotyczy to przede wszystkim gimnazjalistów, którym gwarantujemy ukończenie szkoły w budynku w który uczą się dzisiaj.

News will be here

Aktualności

Pokaż więcej