„Astronom Kopernik” Matejki w National Gallery

Obraz Jana Matejki

Astronom Kopernik w Londynie. Przekładana dwukrotnie z powodu pandemii wystawa w National Gallery potrwa od 21 maja do 22 sierpnia.

Jedno z najsłynniejszych dzieł Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” zostanie zaprezentowane na wystawie w Londynie.

Początkowo wystawa miała być prezentowana od końca lipca do połowy listopada 2020 roku. Z powodu epidemii i obostrzeń została przełożona na wiosnę 2021. Jednak w związku z kolejnym lockdownem planowany termin kolejnego otwarcia (25 marca) również musiał ulec zmianie. Ostatecznie dzieło Matejki w National Gallery będzie można oglądać od 21 maja.

Pierwszy polski obraz w National Gallery

Jan Matejko namalował obraz w 1873 roku z okazji 400. urodzin Mikołaja Kopernika. Dzieło do tej pory rzadko opuszczało aulę Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Będzie pierwszym polskim obrazem eksponowanym w najważniejszej galerii malarstwa w Wielkiej Brytanii i zarazem jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów na świecie.

Wystawa ma za zadanie przedstawić widzom Jana Matejkę, który w Polsce jest jednym z najwybitniejszych artystów, w Europie nie jest tak bardzo znaną postacią. Kuratorzy będą się starać przedstawić jego rolę w kształtowaniu się polskiej tożsamości.

– Po raz pierwszy wystawiamy obraz polskiego artysty. To rzadka okazja, aby zobaczyć jedno z najbardziej lubianych dzieł sztuki w Polsce – zapowiada wystawę National Gallery.

„Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” jest częścią nowej ekspozycji czasowej. Wśród prezentowanych obiektów znajdą się m.in. egzemplarz dzieła „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”) z 1543 roku ze zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Greenwich, instrumenty astronomiczne z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego i dwa obrazy z Muzeum Narodowego w Krakowie. To autoportret Matejki i studium „Kopernik. Rozmowy z Bogiem”.

Garść faktów

Płótno „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” ma wymiary 2,25 × 3,15 m. Jan Matejko uwiecznił naukowca na dachu domu we Fromborku, nie w momencie dokonywania przełomowego odkrycia, lecz później - model ruchu planet wokół Słońca jest już ukończony. Przedstawiony na obrazie Kopernik zwrócony ku niebu prowadzi rozmowę z Bogiem.