Cykl krakowskich debat obywatelskich pt. Porozmawiaj-MY o Krakowie

fot. krzysztof kalinowski/Lovekrakow.pl

Organizatorami nowego cyklu debat obywatelskich pt. Porozmawiaj-MY o Krakowie są Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oraz Klub pod Jaszczurami. Podstawą partnerstwa przy realizacji tego przedsięwzięcia jest wzajemne wykorzystanie potencjałów obu instytucji dla animacji aktywności środowisk akademickich, w tym studentów oraz wszystkich mieszkańców Krakowa. Wydarzenie zostanie zorganizowane w ramach społecznego programu UEK Odpowiedzialny.

Nowy cykl debat ma skupiać się na aspekcie dialogu międzypokoleniowego wokół problematyk, które są ważne i atrakcyjne z perspektywy miasta i jego mieszkańców. Planowane jest zorganizowanie dziewięciu debat, w terminach od września 2022 do października 2023. Spotkania będą organizowane raz w miesiącu, a ich elementami będą: debata (bezpośrednia interakcja z uczestnikami) oraz wydarzenia artystyczne (koncerty, wystawy, wieczory poetyckie, itp.).

Najbliższe spotkanie z tego cyklu, pt. Inflacja – miłe złego początki, lecz koniec..., będzie miało miejsce 29 września br. o godzinie 18:00 w krakowskim Klubie Pod Jaszczurami. Cykl rozpocznie więc niezwykle aktualny, wręcz palący temat. Inflacja, rosnące ceny 
i związane z nimi zagrożenia to problem, który coraz mocniej dotyka nas wszystkich. 
Jest widoczny podczas codziennych zakupów, w rosnących coraz szybciej cenach podstawowych towarów i usług, a także rachunkach.

Gospodarzem debaty będzie dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Poprowadzi on spotkanie oraz podsumuje je. W debacie wezmą udział również: ekspert – prof. Jerzy Hausner, który spojrzy na problem inflacji z naukowego punktu widzenia; studentka – Zuzanna Piwowar, będąca wyrazicielką głosu młodego pokolenia; Radosław Fronc, krakowski przedsiębiorca, właściciel sieci restauracji oraz hoteli, konsul honorowy Hiszpanii w Krakowie, a także aktorka – Lidia Bogaczówna, która wypowiadać się będzie jako przedstawicielka mieszkańców miasta oraz środowiska artystycznego.

Akcentem artystycznym będzie komentarz satyryczny do debaty przygotowany przez Tomasza Olbratowskiego oraz występ zespołu studenckiego w wykonaniu: Piotra Jaszczura Śnieguły oraz Zuzy Piwowar. Jak mówią artyści: Koncert jest liryczną mieszanką naiwnej poezji z prostackimi metaforami. To wszystko prosto z serca, by nabrać dystansu do tych niebezpiecznie poważnych czasów.

Cykl debat Porozmawiaj-MY o Krakowie ma być w założeniu przestrzenią do dyskusji na ważne społecznie tematy – zwłaszcza bieżącą problematykę miasta i regionu. Zapewni reprezentowalność różnych środowisk i poglądów, a także – jak mają nadzieję Organizatorzy – zainspiruje do tworzenia kreatywnych rozwiązań instytucjonalnych.

comments powered by Disqus