Do Muzeum Podgórza wejdziemy w 2017

Muzeum Podgórza powstanie na rogu Limanowskiego i Powstańców Wielkopolskich fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ponad 4,7 miliona złotych znalazło się w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta na utworzenie Muzeum Podgórza. Niewiele mniej zapisano na drugi powstający oddział MHK, Centrum Interpretacji Artefaktów. Pierwszy z obiektów będzie gotowy za dwa lata, drugi już w przyszłym roku.

W lutym informowaliśmy o sporych kwotach przeznaczonych w 2015 roku na powstanie dwóch nowych oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Od tego czasu przeprowadzono już dużą część prac – czy to budowlanych, czy koncepcyjnych. W przyszłym roku obydwie inwestycje będą kontynuowane, a w projekcie nowego budżetu znalazły się jeszcze większe kwoty, niż poprzednio.

Wykonawca już pracuje

Budowa Muzeum Podgórza to realizacja jednej z obietnic złożonych mieszkańcom tej dzielnicy przy okazji obchodów 100-lecia połączenia Krakowa z Podgórzem. Do tej pory ekspozycja dotycząca historii tego rejonu mieściła się w Domu Historii Podgórza przy ul. Limanowskiego 13. Możliwości lokalowe nie dawały szans na stworzenie tam nowoczesnej, rozbudowanej wystawy.

Nowe muzeum powstaje w dawnym Zajeździe pod św. Benedyktem, na rogu ulic Limanowskiego i Powstańców Wielkopolskich. Choć z punktu widzenia przechodnia niewiele się tam w ciągu ostatniego roku zmieniło, mijający rok przyniósł znaczące postępy. Po zakończeniu prac nad projektem miasto podpisało umowę z wykonawcą remontu. – Firma budowlana rozpoczęła prace remontowe. Ponadto została przygotowana koncepcja ekspozycji stałej i trwają pracę nad jej scenariuszem – mówi Michał Niezabitowski, dyrektor MHK.

Szeroki zakres

Ekspozycja będzie podzielona tematycznie i ma pokazywać historię Podgórza aż do współczesności. Będzie opowiadać o podgórskim przemyśle, ważnych postaciach takich jak Wojciech Bednarski czy Antoni Mateczny i o roli Podgórza w odzyskiwaniu niepodległości. Będzie też miejsce na pokazanie dziesięcioleci po wojnie, kiedy Podgórze zostało zmarginalizowane, i stopniowego odzyskiwania znaczenia.

– Zespół przygotowujący Muzeum Podgórza pozostaje w kontakcie z osobami udzielającymi się społecznie na rzecz Podgórza. Niektóre z tych osób brały udział już w inicjowaniu powstania Muzeum Podgórza i nieustannie towarzyszą w procesie jego powstawania, służąc wiedzą i profesjonalnymi wskazówkami – relacjonuje dyrektor Niezabitowski. Otwarcie nowego muzeum jest planowane na jesień 2017 roku.

Skarbiec prawie gotowy

Wcześniej, bo już w przyszłym roku, ma byćgotowe powstające na Bielanach, przy ul. Księcia Józefa 337, „Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów”. To jedyny taki obiekt w Polsce, który będzie pełnił funkcję udostępnionego publiczności magazynu muzealnego. Zobaczymy tam bogate zbiory MHK, z których na co dzień udostępniane jest tylko ok. 10-15 procent.

Tam przebudowa budynku jest już na zaawansowanym etapie. – Prace budowlano-adaptacyjne zostały wykonane w 70 procentach. Obejmują one przystosowanie: magazynów muzeum, kompleksu pracowni konserwatorskich, stanowisk umożliwiających dostęp do zdigitalizowanych zbiorów i sali konferencyjnej – wylicza dyrektor MHK. W projekcie przyszłorocznego budżetu na ten nowy oddział przeznaczono ponad 4,1 mln zł.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze