Zielone światło dla muzeów

Zajazd pod św. Benedyktem fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nowe oddziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa powstaną dzięki środkom zarezerwowanym w tegorocznym budżecie. 3 miliony przeznaczono na nowe muzeum Podgórza, a 2 na Centrum Interpretacji Artefaktów, czyli pierwszy w Polsce otwarty magazyn muzealny.

Potrzeba więcej miejsca

Muzeum dotyczące historii Podgórza ma powstać w dawnym Zajeździe pod św. Benedyktem, na rogu ulic Limanowskiego i Powstańców Wielkopolskich. Osiemnastowieczny zabytkowy budynek, świadek wyzwalania miasta w 1918 roku, od lat niszczeje i odstrasza zasłoniętymi oknami.

Teraz za deklaracjami utworzenia nowego oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa pójdą pieniądze. W przyjętym przez radnych budżecie na 2015 rok na adaptację budynku przeznaczono 3 miliony złotych, czyli mniej więcej połowę całej kwoty potrzebnej na utworzenie muzeum. Merytoryczne prace już trwają: projekt ekspozycji przygotowuje MHK wraz z Domem Historii Podgórza i Archiwum Narodowym.

Obecnie skromna ekspozycja dotycząca historii Podgórza znajduje się w Domu Historii Podgórza przy ul. Limanowskiego 13. Powierzchnia pomieszczeń jest jednak zbyt mała, by móc przygotować tam nowoczesną, rozbudowaną wystawę z miejscem na prowadzenie zajęć edukacyjnych.

– To kolejna inwestycja, która wpisuje się we współczesne tendencje światowego muzealnictwa, przywiązującego coraz większą wagę do muzeów lokalnych – mówi Michał Niezabitowski, dyrektor MHK.

Skarbiec Krakowski

Zupełnie inne funkcje ma spełniać powstające na Bielanach, przy ul. Księcia Józefa 337, „Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów”. W niedokończonym skrzydle szkoły przekazanym MHK przez miasto w 2007 roku znajdą się nowoczesne magazyny i pracownie konserwatorskie. Będzie to pierwszy taki obiekt w Polsce, ponieważ zostanie udostępniony dla publiczności.

Zobaczymy tam bogate zbiory MHK, z których na co dzień udostępniane jest tylko około 10-15 procent. Dostępne też będą pracownie konserwatorskie, gdzie będzie można przynieść rodzinne pamiątki i uzyskać poradę, jak przywrócić im dawny blask.

– Przejęliśmy sam szkielet budynku, bez żadnych instalacji. Do tej pory udało się nam go wykończyć, włącznie z windami i klimatyzacją. Środki przyznane w budżecie pozwolą teraz na zakup specjalistycznego wyposażenia do przechowywania zbiorów. Ten sprzęt musi być równocześnie bezpieczny dla eksponatów i przyjazny dla publiczności – tłumaczy dyrektor Niezabitowski.

W budynku znajdzie się też m.in. sala audiowizualna, kawiarnia oraz tzw. „kapsuła cyfrowa”, czyli miejsce, gdzie będą prezentowane cyfrowe zbiory MHK. Całość potrzebnych jeszcze prac zaplanowano na dwa lata.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec Podgórze