Jerzyki znowu znajdą schronienie w murach bazyliki na Kazimierzu

Jerzyk fot. pixabay.com
Jerzyki znowu będą miały swoje miejsca lęgowe na Kazimierzu. Konkretnie – w murach bazyliki Bożego Ciała.

O prowadzonych w tym tygodniu pracach poinformowała małopolska konserwator zabytków, Monika Bogdanowska. Od teraz jerzyki ponownie będą miały swoje miejsca lęgowe w murach gotyckiej bazyliki.

– Okazja do wyjścia z urzędu była ważna. Na dziś przewidziano od dawna szykowane prace: „odślepianie” maculców z myślą o przywróceniu miejsc lęgowych jerzyków. Niestety, na skutek niewiedzy kiedyś te otwory zamykano wstawiając w nie cegły – poinformowała w czwartek Bogdanowska.

Wojewódzka konserwator zabytków podkreśla, że spowodowało to „katastrofalne skutki dla populacji bardzo pożytecznych ptaków”.

– Jerzyki przez całe życie wracają do swego siedliska, a gdy nie mogą się do niego dostać, padają! Gotyckie kościoły i modernistyczne stropodachy to ich naturalne siedliska. Pamiętajmy o tym przy remontach i termomodernizacjach. Jerzyki odwdzięczą się likwidując meszki i komary – apeluje Monika Bogdanowska.

Garść informacji o jerzykach

Jerzyk to gatunek średniego ptaka wędrownego z rodziny jerzykowatych. Zamieszkuje niemal całą Europę, część Azji i północną Afrykę. Zimę spędza w południowej Afryce.

Występuje na terenie całej Polski, najliczniej w dużych miastach i na Mazurach. Na wschodzie Polski zamieszkuje Puszczę Knyszyńską, Puszczę Białowieską, Puszczę Augustowską, Wielkopolski Park Narodowy. W południowej części Polski jerzyk występuje w skalistych partiach Tatr, Karkonoszy i Gór Bystrzyckich oraz w Ojcowskim Parku Narodowym.

comments powered by Disqus