Kraków bez nagrody. „Zieloną Stolicą Europy 2023” został Tallin

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nie udało się. Wniosek złożony przez Tallin przekonał członków jury i to stolica Estonii, a nie Kraków, zyskała miano „Zielonej Stolicy Europy 2023”.

Gala finałowa odbyła się w czwartek w fińskim Lahti. Pięcioosobowa delegacja Krakowa, z dyrektorem Zarządu Zieleni Miejskiej Piotrem Kempfem na czele, miała wcześniej czas na prezentację działań podejmowanych przez Kraków w kwestiach związanych z ochroną środowiska.

Ostatecznie to jednak Tallin zwyciężył w konkursie i to on otrzyma nagrodę w wysokości 600 000 euro.

Wybrane miasta

W tegorocznej edycji konkursu wystartowały również: Belgrad (Serbia), Cagliari (Włochy), Dublin (Irlandia), Gaziantep (Turcja), İzmir (Turcja), Košice (Słowacja), Logroño (Hiszpania), Skopje (Republika Macedonii Północnej) oraz Zagrzeb (Chorwacja), a z polskich miast także Warszawa, Rzeszów i Gdańsk.

– Dziesięć europejskich miast wyznacza drogę ku zrównoważonemu rozwojowi, przechodząc do ostatniego etapu konkursu Europejskiej Zielonej Stolicy i Zielonego Liścia, w czasach bezprecedensowych kryzysów zdrowotnych, społecznych i gospodarczych. Miasta zostały wybrane na podstawie ich zaangażowania w rozwiązywanie miejskich problemów środowiskowych – napisali organizatorzy konkursu na swojej stronie.

Pisali, by nie nagradzać

Przeciwko staraniom Krakowa o tytuł „Zielonej Stolicy Europy” wystąpiła Akcja Ratunkowa dla Krakowa, krytykująca wiele działań miasta w dziedzinie zieleni. – Kilka dni temu wysłaliśmy list do Komisji Europejskiej, członków Jury, urzędników europejskich i naukowców, którzy oceniali wniosek, w sumie ponad 100 osób, w którym polemizujemy z najbardziej jaskrawymi manipulacjami zawartymi w aplikacji konkursowej oraz przedstawionym obrazem zielonego, szczęśliwego Krakowa, miasta dialogu społecznego i partycypacji obywatelskiej – napisali aktywiści na Facebooku. Ich zdaniem, treść wniosku aplikacyjnego Krakowa to „malowanie trawy na zielono”.

comments powered by Disqus