Kraków ustanowi Nagrodę im. Kazimiery Bujwidowej?

Portret Kazimiery Bujwidowej fot. Muzeum Odona Bujwida

Prezydent Krakowa przekazał pod obrady rady miasta projekt dotyczący uchwalenia Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej.

„Praca kobiet, choć wnosząca fundamentalny wkład w życie społeczne, polityczne i intelektualne, przez wieki była niewidzialna. Dziś, mimo zmian zachodzących w świadomości i obyczajowości, wciąż nie jest dostrzegana w wystarczającym stopniu. Powołanie Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej to działanie, które pozwala to zmienić. Zbuduje przestrzeń, by docenić i celebrować Krakowianki. Krakowianki, które przełamują bariery, stawiają czoła wyzwaniom i sprawiają, że nasza miejska rzeczywistość jest lepsza. Zmiana świata może rozpocząć się podczas szkolnej lekcji, podczas nowego projektu aktywizującego seniorów i seniorki, może być niezwykłym odkryciem naukowym lub inspirującą aktywnością na rzecz przyrody” – czytamy w uzasadnieniu.

Nagroda nosi imię Kazimiery Bujwidowej, urodzonej w 1867 roku, której działalność na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn do dziś pozostaje inspiracją.

Kazimiera Bujwidowa walczyła z analfabetyzmem, ułatwiając dostęp do oświaty, szczególnie dziewczętom. Była propagatorką bezpłatnych czytelni dla dzieci i młodzieży. Przewodniczyła Krakowskiej Czytelni dla Kobiet - miejscu wspierającemu ruch emancypacyjny.

Bujwidowa była również jedną z prekursorek walki o prawa kobiet do studiów wyższych i stworzyła pierwsze gimnazjum dla dziewcząt z egzaminem maturalnym, a także angażowała się w walkę o prawo kobiet do głosowania w wyborach powszechnych.

„Pochodząca z Krakowa działaczka stanowi inspirację aż do dziś, będąc przykładem niezwykłej siły ducha i prezentując odważną postawę, niezwykłą siłę charakteru i społeczną wrażliwość” – uzasadnia prezydent.

Aktualności

Pokaż więcej