Nie zaśmiecaj lasu. Niedźwiedź patrzy!

Rusza akcja "Nie zaśmiecaj naszego domu" fot. materiały prasowe województwa małopolskiego

Małopolska rozpoczyna kampanię antyśmieciową, która potrwa do 31 sierpnia. Spoty promujące akcję pojawią się w radiu i pociągach Kolei Małopolskich. Na terenie całego województwie pojawi się 300 plakatów informujących o rozpoczynającej się akcji.

Inicjatywa ma uświadomić, jak ważne jest niezaśmiecanie terenów zielonych, których mieszkańcami są dzikie zwierzęta. Jak podkreślają urzędnicy, ambasadorami akcji są wszystkie zwierzęta, o których czysty dom rozpoczyna się „walka”.

Krok milowy

Akcja „Nie zaśmiecaj naszego domu” ma zwrócić uwagę na to, że śmieci to problem nas wszystkich. – Ta kampania ma bardzo mocno dotrzeć do świadomości mieszkańców także poprzez dzieci – tłumaczył wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Z myślą o dzieciach powstał pomysł, aby w kampanii uczestniczył niedźwiedź brunatny, który został ambasadorem kampanii. – Ten sympatyczny miś działa na wyobraźnię. Będą z sową bohaterami wielu kampanii outdoorowych, uczestnikiem wielu wydarzeń organizowanych przez województwo małopolskie – dodał.

Segregacja musi być

W Małopolsce segreguje się tylko 32 proc. śmieci. – Oznacza to, że problem z segregacją odpadów występuje bardzo powszechnie. Niestety te śmieci nie są w PSZOK-ach, nie na wysypiskach, a znajdują się w lasach – podkreślił Urynowicz, dodając, że na terenie województwa nadal są 44 gminy, które nie posiadają swojego systemu segregacji śmieci.

O sytuacji w Tatrach mówił w czasie spotkania Jan Krzeptowski-Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

– W Tatrach mamy 60 takich niedźwiedzi i 4 mln turystów, dlatego na co dzień spotykamy się z efektami śmiecenia – powiedział. – Śmieci pozostawione na szlakach to nie tylko pułapki dla drobnych zwierząt, ale również pokusa dla dużych. Nasze tatrzańskie niedźwiedzie zmieniają swoje zachowania, oswajają się, przez co dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń zarówno dla nich, jak i dla ludzi – dodał.

Cel

Celem akcji jest budowanie świadomości proekologicznej wśród mieszkańców i turystów oraz zapobieganie zaśmiecaniu obszarów zielonych. Plakaty promujące wydarzenie pojawią się na terenie 15 nadleśnictw, sześciu parków narodowych oraz 11 parków krajobrazowych.

Kampania potrwa do końca sierpnia. Anna Boguś z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego uczestnicząca w przedpołudniowym spotkaniu, zauważyła, że ludzie coraz częściej ingerują w dom dzikich zwierząt zaśmiecając go. Dlatego, według wicemarszałka, należy „rozszerzyć w świadomości mieszkańców pojęcie domu poza ramy prywatnego mieszkania czy budynku”.

News will be here

Aktualności

Pokaż więcej