Rzecznik MPO: Sortownia nie zastąpi mieszkańców

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dwa tygodnie temu pisaliśmy o jednej z firm, której pracownicy mieli mieszać ze sobą posortowane odpady. Spółka wygrała przed sądem i uniknęła 10 tys. zł kary, jednak niepokojący był argument o tym, że sortowanie odpadów przez mieszkańców jest z grubsza bez znaczenia, ponieważ krakowska sortownia świetnie sobie radzi z tym zadaniem. Piotr Odorczuk z MPO tłumaczy, że praca mieszkańców ma ogromne znaczenie.

Dawid Kuciński, LoveKraków.pl: Pełnomocnik ukaranej spółki tłumaczył, że pomieszanie frakcji z żółtego i niebieskiego worka tak naprawdę nic nie znaczy, bo w sortowni te odpady i tak są odpowiednio oddzielone. Wynika z tego, że bez znaczenia jest podział na niebieski i żółty worek.

Piotr Odorczuk, rzecznik prasowy MPO: Oczywiście, że wszystko jest sortowane, ale to nie oznacza, że nie ma znaczenie to, co robią mieszkańcy. W Krakowie mamy dwuetapowy proces. Mieszkańcy mają obowiązek sortowania odpadów na pięć frakcji, a sortownia robi to jeszcze dokładniej i do tego doczyszcza te odpady. Dzięki temu udaje się wyodrębnić lepszej jakości surowce wtórne.

Sortownia nie zastąpi mieszkańców.

Z czego wynikają sytuacje, gdy ktoś widzi, jak do jednej komory śmieciarki są wrzucane „papiery” z „plastikami”?

Można to tłumaczyć wcześniej obowiązującymi zasadami, ale to przecież było kilka lat temu. Teraz mamy pięć pojemników – regulują to ustawy i uchwały w każdej gminie. Podmioty zbierające odpady mają obowiązek pobierać pięć frakcji.

Gdy pracownicy widzą, że mieszkańcy nie sortują, to co mają zrobić?

Istnieją określone procedury. Jeśli pracownicy widzą, że odpady nie są podzielone, powinni jest zostawić i powiadomić nas jako spółkę nadzorującą system gospodarki odpadami w Krakowie. Następnie na miejsce przyjadą inspektorzy, którzy przygotują dokumentację i jeśli wyjdzie, że jest to uporczywe działanie mieszkańców, to mogą oni zostać ukaranii mandatem przez straż miejską. Jednak zazwyczaj informujemy, jak powinno się segregować, bo mimo wszystko nie wszyscy wiedzą, jak to robić.

A z drugiej strony? Co mogą mieszkańcy?

W przypadku gdy ktoś zauważy mieszanie różnych rodzajów odpadów komunalnych przez firmę odbierającą, może taką sytuację zgłosić bezpośrednio do Prezydenta Miasta Krakowa, Wydziału Gospodarki Komunalnej i Klimatu UMK lub do MPO Kraków. Zgłoszenie można przesłać pocztą, mailowo lub złożyć osobiście. W miarę możliwości należy dołączyć materiały dowodowe, np. zdjęcia lub film.