Sylwester. Służby pilnują i radzą, jak się zachować

Przed nami jedna z najbardziej wyczekiwanych nocy w roku. W nocy z niedzieli na poniedziałek przywitamy Nowy Rok. To również trudny czas dla służb ratunkowych, które rokrocznie mają mnóstwo pracy.

Każdego roku Krakowskie Pogotowie Ratunkowe jest wzywane kilkadziesiąt razy do poważnych zranień będących efektem użycia środków pirotechnicznych. Najczęstsze i najpoważniejsze urazy to rozerwanie dłoni i palców oraz rany twarzy. Sztuczne ognie powodują też głębokie oparzenia oraz bardzo poważne uszkodzenia powiek i gałek ocznych.

– Zwykle do urazu dochodzi, gdy petarda wybuchnie zbyt wcześnie, gdy jeszcze trzymamy ją w ręce. Uszkodzenia mogą być bardzo poważne: rozerwane dłonie, urwane palce. Niestety, bardzo często tkanki są tak mocno uszkodzone w wyniku wybuchu, że nie ma możliwości replantacji oderwanych palców czy dłoni. Często też jesteśmy wtedy pochyleni nad racą, patrzymy na nią i wtedy dochodzi do uszkodzeń i oparzeń twarzy oraz oczu – mówi Joanna Sieradzka, rzecznik Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Straż miejska będzie czuwać

Jak informuje natomiast Marek Anioł z krakowskiej straży miejskiej, 104 strażników miejskich będzie zabezpieczało imprezy sylwestrowe na terenie miasta. Funkcjonariusze będą interweniować w przypadkach ujawnienia: przestępstw, wykroczeń (w szczególności zakłócania spokoju i porządku publicznego), czynów o charakterze chuligańskim oraz zagrażających życiu i zdrowiu, osób spożywających alkohol w miejscach publicznych.

– Patrole zwrócą szczególną uwagę na nieletnich spożywających lub usiłujących spożywać alkohol, a także na osoby, które w związku ze spożyciem alkoholu będą dawały powód do zgorszenia. Strażnicy będą interweniować w przypadkach sprzedaży alkoholu bez zezwolenia lub niezgodnie z zezwoleniem, przeciwdziałać przypadkom niszczenia mienia, będą także udzielać informacji o zmianach w organizacji ruchu – informuje rzecznik krakowskiej straży miejskiej.

Poniżej prezentujemy kilka porad od ratowników medycznych:

- należy używać tylko produktów atestowanych ze sprawdzonego źródła
- trzeba postępować zawsze zgodnie z instrukcją i zachować podane w niej środki ostrożności
- petard nie mogą odpalać dzieci, one powinny stać w bezpiecznej odległości
- nie powinny też tego robić osoby nietrzeźwe
- nie wolno odpalać rac trzymanych w ręce
- nie wolno odpalać rac w pomieszczeniach, w tłumie ani rzucać nimi w inne osoby.

Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia

Oparzone miejsce należy schłodzić zimną wodą. Niczym nie smarować! Ranę szarpaną można przepłukać wodą lub roztworem soli fizjologicznej i zaopatrzyć jałową gazą. Krwotok należy zatamować przez uciśnięcie (może to zrobić palcami sam poszkodowany) lub opatrunkiem uciskowym. Taki opatrunek można zrobić ze zwiniętej gazy, bandaża, nawet ubrania. Kończynę warto wtedy trzymać uniesioną.

Oderwane palce lub dłoń należy znaleźć i włożyć do czystego woreczka foliowego i – jeśli jest to możliwe, umieścić w zimnej wodzie z lodem. Nie wolno fragmentów ciała wkładać bezpośrednio do lodu.


 

 

 

News will be here