Wzrosła liczba firm zakładanych w Krakowie. 237 tys. osób pracuje w tym sektorze

fot. Krzysztof Kalinowski

168,2 tys. podmiotów gospodarczych działało w Krakowie pod koniec 2022 roku. To o 5% więcej niż w 2021 roku. Co jeszcze mówi nam niedawno opublikowany Raport o stanie gminy?

Władze miasta starają się możliwie jak najmniej utrudniać życie przedsiębiorcom i stwarzać warunki do rozwoju, co jest w żywotnym interesie gminy. Urzędnicy przekonują, że wśród czynników (zależnych od miasta) wpływających na chęć założenia firmy, najistotniejszym jest utrzymujący się od wielu lat wysoki poziom obsługi klienta w Punkcie Obsługi Przedsiębiorcy UMK. W zeszłym roku ponad 92% respondentów, pozytywnie oceniło działalność POP-u.

Nowością było wprowadzenie opiekuna przedsiębiorcy. – Opiekun oferuje kompleksową i fachową pomoc we wszystkich sprawach związanych z otwarciem własnego biznesu, pomaga wypełnić niezbędne formularze związane z zakładaniem firmy, doradza przy wyborze kodów PKD, wyszukuje dostępne formy wsparcia finansowego – tłumaczą twórcy raportu.

Punkt Obsługi Przedsiębiorcy prowadzi również akcje informacyjno-edukacyjne, m.in. w szkołach średnich i na uczelniach udało się zorganizować ponad 100 prezentacji, w których udział wzięło blisko 3 tys. osób. Miasto także aktywnie działa na różnego rodzaju targach kierowanych do inwestorów. Mowa tu m.in. o MIPIM w Cannes we Francji oraz EXPO REAL w Monachium.

Wzrosty

Zgodnie z danymi zawartymi w Raporcie o stanie gminy za 2022 rok, „w rejestrze REGON wpisanych było 168,2 tys. podmiotów gospodarki narodowej z siedzibą w Krakowie, tj. o 5,1% więcej niż przed rokiem”. Zwiększyła się również liczba zarejestrowanych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą osiągając 105,7 tys. To o 5,6% więcej niż w 2021 roku.

Jeśli chodzi o spółki, tu zanotowano wzrost o 4,5%. Statystyki mówią o 47,8 tys. wpisanych podmiotów, z czego 36 tys. to spółki handlowe. Najwięcej jest tych z ograniczoną odpowiedzialnością – stanowią ponad 80%. 15,2% to spółki z udziałem kapitału zagranicznego (5,5 tys. podmiotów). Nic się nie zmieniło rynku spółek akcyjnych. W Krakowie jest 21 takich przedsiębiorstw.

Zatrudnienie w tym sektorze znalazło już 237,3 tys. osób. To o 10 tys. więcej niż w 2021 roku i blisko 17 tys. więcej niż w pandemicznym 2020. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło prawie 8,3 tys. zł i było o blisko 16% wyższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego (tu warto pamiętać, że średnioroczna inflacja za 2022 rok wyniosła 14,4%).

Powierzchnie biurowe

Z raportu wynika, że jednym z ważniejszych czynników jest skumulowana powierzchnia biurowa. W 2022 roku wyniosła ona 1,708 mln metrów kwadratowych.

"Tak wysoka podaż w budowie utrzymuje się od 2016 roku, co potwierdza zainteresowanie deweloperów krakowskim rynkiem biurowym. Wskaźnik pustostanów na koniec grudnia 2022 roku wyniósł 16%" – czytamy.

Nie tylko Kraków buduje. Twórcy raportu wyliczyli, że podaż nowoczesnej powierzchni biurowej wzrosła również w Katowicach (726,5 tys. mkw. ), Wrocławiu (1,3 mln mkw. ), Łodzi (631,2 tys. mkw.) i Lublinie (223,4 tys. mkw.).