94 arcydzieła na ŚDM [VIDEO]

Wystawa Maria Mater Misericordiae fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Muzeum Narodowym w Krakowie otwarto wystawę Maria Mater Misericordiae - jedyną oficjalną ekspozycję w ramach Światowych Dni Młodzieży. To szansa, aby zobaczyć arcydzieła sztuki europejskiej. - Na wystawie zgromadzono 94 obiekty. To nie tylko obrazy, ale również tkaniny, gobeliny, rzeźby, malarstwo na papierze czy mozaiki – wymienia Andrzej Betlej, Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. - Wszystkie elementy ekspozycji przyjechały do nas z całej Europy.

Na wystawie można zobaczyć arcydzieła sztuki europejskiej tworzone od roku 1100 po wiek XVIII twórców takich jak Giotto di Bondone, Paolo Veneziano, Donatello, Luca della Robbia, Peter Paul Rubens, Albrecht Durer czy Hans Memling. Ekspozycja jest nawiązaniem do tradycji prezentacji sztuki sakralnej organizowanej przy okazji Światowych Dni Młodzieży w prestiżowych muzeach miast goszczących to wydarzenie. W Muzeum Narodowym w Krakowie zobaczymy 94 obiekty – nie tylko obrazy, ale i gobeliny czy mozaiki.

- Elementy ekspozycji przyjechały do nas z całej Europy – muzeów, kościołów, instytucji prywatnych i kolekcji prywatnych – mówi Andrzej Betlej, Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. - Część z nich jest pokazywana nie tylko po raz pierwszy poza Włochami, ale również po raz pierwszy publiczności w ogóle. Wystawę uzupełniają dzieła krakowskie i te pochodzące ze zbiorów polskich – Pelplina, Poznania a także wyjątkowe dzieło pochodzące z Kresów, a obecnie przechowywane w Warszawie. Mamy do czynienia z największą ekspozycją tego typu sztuki sakralnej w ciągu ostatniego ćwierćwiecza.

Wystawa została podzielona na pięć sekcji. Profesor Giovanni Morello przyznaje, że każda z nich odwołuje się do wstawiennictwa i wypraszania łask u Boga. – Pierwsza z nich dotyczy Matki Boskiej Ochronnej, druga Matki Boskiej Karmiącej, trzecia Matki Boskiej Czułej, a dwie ostatnie Matki Boskiej w postaci Piety i Matki Boskiej modlącej się – wylicza prof. Morello.

Wystawa poza murami

Maria Mater Misericordiae nie będzie wystawą, którą można zobaczyć jedynie w murach muzeum. - Musi uzyskiwać swój własny kontekst i być uzupełniana – przyznaje Andrzej Betlej. - Ze względu na to, że MNK jest częścią miasta, postanowiliśmy, że podstawowe wątki ikonograficzne prezentowane na wystawie będą również prezentowane w mieście. Przygotowaliśmy mapę „Szlakiem wizerunków Matki Boskiej Miłosierdzia”. W ten sposób osoby będące w miejscach takich jak Kościół Pijarów czy Kościół Mariacki będą mogły znaleźć kontekst właściwy dla obiektów, które są wyrwane z pierwotnego kontekstu i eksponowane w sali muzealnej.

Wystawę będzie można zobaczyć do 9 października 2016 roku w Sali Wystaw Zmiennych (Gmach Główny MNK). W czasie ŚDM (26 – 31 lipca), ekspozycję będzie można oglądać w godzinach 10.00 – 20.00.

News will be here