Jak zagospodarować teren pod estakadami? Miasto rozpisało konkurs

fot. Archiwum

Co znajdzie się pod nowymi estakadami kolejowymi, które powstają pomiędzy Starym Miastem a Grzegórzkami? Na odpowiedź na to pytanie czekają przede wszystkim okoliczni mieszkańcy, bo będzie miała realny wpływ na ich codzienne życie. Właśnie wystartował konkurs architektoniczny rozpisany przez urząd miasta i Stowarzyszenie Architektów Polskich.

O emocjach wokół zagospodarowania zupełnie nowej przestrzeni w mieście pisaliśmy już wielokrotnie. To z jednej strony ogromna szansa, na niespotykaną dotychczas skalę. W miejscu dotychczasowego nasypu, który przez ponad wiek dzielił dwie części miasta, będzie można stworzyć coś zupełnie nowego, skrócić trasy przejścia pomiędzy punktami położonymi po przeciwnych stronach torów, ukształtować przestrzeń według potrzeb i oczekiwań mieszkańców, biorąc pod uwagę i praktyczny, i estetyczny aspekt.

Z drugiej strony, sprawa budzi też wiele kontrowersji. Mieszkańcy Grzegórzek jasno dają do zrozumienia, że nie chcą w tym miejscu działalności komercyjnej, obawiając się przede wszystkim hałasu i zakłócania porządku przez klientów nowych lokali. Kwestią sporną pozostają też m.in. miejsca parkingowe, które jedni chętnie by w tym miejscu widzieli, a dla innych to najgorszy możliwy sposób wykorzystania nowej przestrzeni. Parking na ponad sto miejsc chciałaby w tym miejscu zbudować spółka Miejska Infrastruktura, argumentując, że będzie potrzebny do obsługi nowego przystanku kolejowego powstającego przy Hali Targowej.

Konkurs już rozpisany

Choć do końca budowy estakad jeszcze daleko, wiele wyjaśni się już jesienią. Miasto wraz z SARP rozpisało dwuetapowy konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania tego terenu. – Do warunków konkursu załączamy wyniki zbierania opinii wśród mieszkańców, którzy będą użytkownikami przestrzeni powstającej pod estakadami. Po to, by architekci brali je pod uwagę w proponowanych przez siebie rozwiązaniach – tłumaczyła kilka tygodni temu wiceprezydent Krakowa Elżbieta Koterba.

Teraz znane są już dokładne terminy. Architekci muszą zgłosić swój udział w konkursie do 12 czerwca, a czas na składanie prac mają do końca lipca. – Oprócz koncepcji urbanistycznej całego odcinka objętego przebudową nasypów, w pierwszym etapie należy przedstawić uszczegółowioną koncepcję rejonu, w którym zlokalizowany będzie przystanek kolei aglomeracyjnej przy Placu i pod Halą Targową (na początku ul. Grzegórzeckiej) i związany z nim węzeł komunikacji miejskiej – piszą organizatorzy w komunikacie dotyczącym konkursu.

Najlepsi przygotują makiety

Wyniki pierwszego etapu zostaną ogłoszone do 10 sierpnia. Autorzy najlepszych prac zostaną zaproszeni do drugiego etapu, który będzie wymagał od nich przedstawienia bardziej szczegółowych rozwiązań i przygotowania makiet w skali 1:50. Założenie jest takie, by jak najbardziej ułatwić mieszkańcom podjęcie decyzji w planowanym głosowaniu. Autor zwycięskiej koncepcji otrzyma 70 tysięcy złotych.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć TUTAJ.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Grzegórzki
News will be here