Krakowski adwokat przyznał się do przestępstw

Zdjęcie przykładowe fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Agenci CBA w zeszłym tygodniu zatrzymali Mariusza N., krakowskiego adwokata. Mężczyzna usłyszał zarzuty powoływania się na instytucje państwowe w celu uzyskania korzyści majątkowej oraz nakłaniania innej osoby do popełnienia przestępstwa. Za czyny zarzucane podejrzanemu grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Z informacji podanych przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie wynika, że adwokat powoływał się na wpływy w sądzie rejonowym dla Krakowa Śródmieście w 2016 roku oraz innych sądach. Udało mu się przekonać o tym inną osobę, która wręczyła mu pieniądze w zamian za korzystne dla niej załatwienie sprawy.

Drugi zarzut odnosi się do nakłaniania prezesa jednej ze spółek, aby zapłacił odpowiednią kwotę w zamiana za pomoc. Ta miała polegać na tym, iż adwokat użył swoich wpływów w sądach i udało mu się doprowadzić do konkretnej decyzji, korzystnej dla tej firmy.

– W złożonych wyjaśnieniach podejrzany przyznał się w całości do popełnienia zarzucanych mu czynów, wyraził żal i skruchę z powodu popełnienia zarzucanych mu występków i opisał okoliczności, w jakich doszło do popełnienia tych przestępstw – mówi Janusz Hnatko, rzecznik prasowy prokuratury okręgowej.

Sąd wydał środki zapobiegające uchyleniu się podejrzanego od odpowiedzialności karnej w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 50 tys. złotych, zatrzymania paszportu oraz dozoru policji. Mariusz N. został również zawieszony w zawodzie adwokata.
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale