MSWiA: „Służby państwowe zapewniają maksimum bezpieczeństwa”

fot. LoveKraków.pl

Nad bezpieczeństwem uczestników Światowych Dni Młodzieży będzie czuwało ponad 40 tys. funkcjonariuszy różnych służb. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji zapewnia, że są oni odpowiednio przygotowani do wydarzenia. Do tej pory nie odnotowano poważnych incydentów.

– Służby porządkowe są przygotowane do wydarzenia już od kilku miesięcy – informuje podinsp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji. – Teraz nastąpił etap realizacji.

Nad bezpieczeństwem uczestników Światowych Dni Młodzieży w Małopolsce i na Śląsku będzie czuwało łącznie ponad 40 tys. funkcjonariuszy różnych służb. Będzie to 17 tys. policjantów, 9000 strażaków, ponad 800 funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, ponad 11 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej. Oprócz tego wsparcia udzielają żołnierze żandarmerii wojskowej, funkcjonariusze Służby Celnej czy straż miejska (jeśli chodzi o wydarzenia w Krakowie).

– Pielgrzymi do Krakowa przybywają już od kilku dni, ale kumulacja nastąpiła w poniedziałek, 25 lipca – informuje podinsp. Mariusz Ciarka. – Do tej pory nie odnotowaliśmy poważniejszych incydentów. Jest naprawdę bezpiecznie. Zdarzały się przypadki zgubienia dokumentów czy potrzeby udzielenia pomocy ambulatoryjnej. Służby państwowe zapewniają maksimum bezpieczeństwa.

Przypomnijmy, że na terenie Krakowa i w promieniu 100 kilometrów od miasta obowiązuje zakaz używania dronów. Obowiązuje również całkowity zakaz posiadania broni. Funkcjonariusze mogą również przeprowadzać kontrole selektywne, w granicach ustalonych przez prawo.

– Pamiętajmy o tym, żeby zachować czujność. O wszelkich zdarzeniach należy informować funkcjonariuszy MSWiA oraz wolontariuszy – informuje podinsp. Ciarka.

Patrole straży pożarnej

Za zapewnienie bezpieczeństwa podczas ŚDM odpowiada również straż pożarna. Przeprowadzono kontrole mające na celu sprawdzenie pod kątem bezpieczeństwa pożarowego miejsc, w których będą przebywać pielgrzymi oraz miejsca pobytu papieża Franciszka. W każdym sektorze pojawią się dwuosobowe patrole oraz czasowe lub stałe posterunki. W Krakowie straż pożarną będą wspierały jednostki z ośmiu województw. Każdego dnia nad bezpieczeństwem w Krakowie będzie czuwało ponad 1000 strażaków.

Służby medyczne gotowe na ŚDM

Zabezpieczenie medyczne zaczęło funkcjonować 25 lipca w godzinach porannych. Przez kilka miesięcy Krakowskie Pogotowie Ratunkowe przeprowadziło szereg prac analityczno-logistycznych. Zabezpieczenie podzielono na dwa obszary – zamknięty (szpitale, przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej) i przedszpitalny (fundacje, stowarzyszenia, podmioty publiczne i niepubliczne z całej Polski).

– Na czas ŚDM pozyskaliśmy odpowiednie siły i środki, aby przygotować zabezpieczenie medyczne na to wydarzenie – informuje Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. – W części szpitalnej będzie pracowało około 3500 osób. Będą również miały miejsce piesze patrole, a w mieście znajdują się stałe punkty medyczne.

W samym Krakowie znajduje się 105 zespołów wyjazdowych, a w Małopolsce – 239. Wsparcia udziela również Lotnicze Pogotowie Ratunkowe i siły Ministerstwa Obrony Narodowej.

– Do tej pory odnotowaliśmy drobne wypadki – informuje dyrektor KPR. – Nie było problemów z siłami i środkami, więc początek wydarzenia na razie przebiega spokojnie.

News will be here