Pociągi zablokują dojazd do Swoszowic? Tak uważa poseł Sonik

Przez Swoszowice mają kursować pociągi SKA fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Czy na ulicy Kąpielowej w Swoszowicach potrzebna jest estakada nad torami? Poseł Bogusław Sonik przekonuje, że tak. Jego zdaniem uruchomienie kolei aglomeracyjnej na tym odcinku utrudni przejazd samochodów i spowoduje korki.

Zdaniem parlamentarzysty uruchomienie linii SKA biegnącej przez Swoszowice spowoduje problem komunikacyjny. – Zastosowanie w tym miejscu przejazdu kolejowego spowoduje duże utrudnienia w ruchu samochodowym i będzie prowadzić do tworzenia się korków, a co za tym idzie - utrudni dojazd zarówno do Swoszowic, jak i do centrum Krakowa – przekonuje Sonik.

Dlatego proponuje rozważenie rozwiązania, „które nie spowodowałoby utrudnień dla komunikacji samochodowej”. Tego samego, które wcześniej proponował dla ronda Matecznego w Podgórzu – a więc budowy estakady dla samochodów.

Kolej nie wyklucza udziału

Poseł napisał już nawet w tej sprawie do PKP PLK. Spółka odpowiada ostrożnie, argumentując, że taka inwestycja wykraczałaby poza jej statutową działalność, ponieważ jest ukierunkowana na poprawę ruchu drogowego, a nie kolejowego. – Budowa wiaduktu powinna być realizowana przez zarządcę infrastruktury drogowej, w oparciu o środki finansowe dedykowane na rozwój transportu samochodowego – czytamy w odpowiedzi z kolei na pismo posła. Kolejarze zwracają też przy okazji uwagę, że o wielopoziomowym skrzyżowaniu w tym miejscu należało pomyśleć wcześniej, kiedy projektowano i budowano wiadukt nad autostradą w niedalekim sąsiedztwie i zbudować jeden większy obiekt.

Kolej nie jest jednak przeciwna estakadzie. PKP PLK deklarują, że nawet „gotowe są rozważyć ewentualną partycypację” w kosztach budowy. Zależałoby to jednak po pierwsze od uzyskania na ten cel finansowania w ramach Krajowego Programu Kolejowego, a po drugie – od działań miasta. Przygotowanie przez miasto koncepcji budowy i części dokumentów miałoby być warunkiem włączenia się PKP PLK w tę inicjatywę. Dlatego w czwartek poseł wysłał już pismo do prezydenta Majchrowskiego z prośbą o zaangażowanie miasta w tę sprawę.

Modernizacja na wiosnę

Szybciej, niż wielomilionowej inwestycji w tym miejscu, mieszkańcy doczekają się na pewno modernizacji samego przejazdu. Jeszcze w marcu i kwietniu tego roku wymienione zostaną w tym miejscu tory i płyty przejazdowe.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale