Podgórze czeka na swoje muzeum [WIZUALIZACJE]

Muzeum Podgórza powstanie w dawnym Zajeździe pod św. Benedyktem fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jesienią 2017 zostanie oficjalnie otwarte Muzeum Podgórza – oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Stała wystawa „Miasto pod kopcem Kraka” będzie opowiadała o historii dawnego miasta Podgórze, ale sama działalność będzie dotyczyć całego prawobrzeżnego Krakowa.

Oficjalne otwarcie Muzeum Podgórza nastąpi jesienią 2017 roku. Remont w obiekcie znajdującym się w dawnym Zajeździe pod św. Benedyktem, na rogu ulic Limanowskiego i Powstańców Wielkopolskich, ma zakończyć się do końca lipca. Powstanie placówki jest odpowiedzią na oczekiwania społeczności lokalnej, w której to narodził się pomysł na powstanie placówki o muzealnym charakterze.

– Trzeba zaznaczyć, że to są autorzy muzeum. Chcemy rozmawiać o przeszłości, teraźniejszości i przede wszystkim przyszłości Podgórza. Mamy na uwadze dwie wartości: Stare Miasto Podgórze i cały prawobrzeżny Kraków. Będzie to tzw. muzeum partycypacyjne, czyli miejsce debaty o dziedzictwie – przyznaje dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Michał Niezabitowski.

Historia Podgórza w jednym miejscu

Stała wystawa w Muzeum Podgórza „Miasto pod kopcem Kraka” będzie opowieścią o historii Podgórza jako wielokulturowego i wielonarodowościowego ośrodka. Nie zabraknie tematyki związanej z przemysłem czy legend. Co ważne, ekspozycja pozwoli prześledzić historię tego miejsca do czasów współczesnych. Nie zabraknie również wątku odzyskiwania niepodległości i roli Podgórza w jej odzyskiwaniu.

Ważnym elementem działalności placówki będzie również działalność edukacyjna i integrująca lokalną społeczność. W środku nie zabrkanie również kawiarni.

Przypomnijmy, że w  ubiegłym roku miasto na budowę muzeum przeznaczyło ponad 4,7 mln zł. Budowa Muzeum Podgórza to realizacja jednej z obietnic złożonych mieszkańcom dzielnicy przy okazji obchodów 100-lecia połączenia Krakowa z Podgórzem.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale