"Podgórze zawsze na górze!" - podpisano porozumienie dzielnic podgórskich

Z okazji setnej rocznicy połączenia Podgórza z Krakowem sześć dzielnic miasta zdecydowało się na rozpoczęcie współpracy. W Urzędzie Miasta Kraków ich przedstawiciele podpisali Porozumienie Dzielnic Podgórskich.

Decyzję ogłoszono 5 czerwca tuż przed uroczystą Sesją Rady Miasta. Sygnatariuszami porozumienia zostali Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Przewodniczący Rady Miasta Bogusław Kośmider oraz przewodniczący rad i zarządów dzielnic: Dębniki, Łagiewniki-Borek Fałęcki, Swoszowice, Podgórze Duchackie, Bieżanów-Prokocim i Podgórze. Partnerzy wzorowali się na podpisanym już wcześniej Porozumieniu Dzielnic Nowohuckich. Podobnie jak w Nowej Hucie, chcą oni założyć stowarzyszenie, w ramach którego będą mogli realizować wspólne cele.

– Takie porozumienia mają sens – mówił Jacek Majchrowski. – Każda dzielnica, a szczególnie Podgórze, które było kiedyś osobnym istotnym miastem, ma swoje tradycje i swoją specyfikę, na którą chcemy zwrócić uwagę. Według prezydenta, decyzja SKOZK o skierowaniu w przyszłym roku finansowania właśnie na Podgórze pozwoli dodatkowo zrewaloryzować znaczne segmenty historycznej okolicy.

Intencją partnerów jest przede wszystkim podjęcie wspólnych działań na rzecz rozwoju i ożywienia obszaru Podgórza. Ważna stanie się poprawa standardów życia mieszkańców, budowanie tożsamości lokalnej oraz wspieranie wszelkich mechanizmów dialogu obywatelskiego. – Ilość pomysłów jest tak duża, że nie wiem, kiedy uda się to wszystko zrobić – mówił Bogusław Kośmider przewodniczący Rady Miasta i inicjator porozumienia. – Jest to bardzo pozytywne. Gdy zaproponowałem pomysł przewodniczącym spotkałem się z ogromnym entuzjazmem. Mieliśmy to robić wolniej, jednak oni sami naciskali, aby dzisiejsza sesja była sposobem na podkreślenie, że Podgórze jest trochę wyżej niż Kraków.

Według Kośmidera porozumienie stanie się podstawą do szukania przyszłościowych rozwiązań. Podstawowym celem będzie przekształcenie Domu Historii Podgórza w filię Muzeum Historycznego Krakowa. Zaczęły się już pierwsze prace w tym zakresie, a ich zakończenie planowane jest na 2015 rok. Ważnym krokiem jest również pozyskanie pieniędzy na ratowanie zabytków oraz próba formalizacji stowarzyszenia. Sygnatariusze chcą, aby przewodniczący co kwartał zmieniali się rotacyjnie. W planach jest ponadto wspólna organizacja imprez i przedsięwzięć, takich jak: Podgórska Jesień Kulturalna, Podgórskie Dyktando czy Spartakiada Sportowa.

Strony porozumienia zobowiązały się do budowania więzi międzysąsiedzkich, które wytworzą poczucie przynależności i współodpowiedzialności za otoczenie oraz rozwój tej części miasta. – Chcemy ucząc się na dobrych doświadczeniach kolegów z Nowej Huty działać tak, aby o Podgórzu i działaniach dzielnic dużo się mówiło – zapowiedział Kośmider. – Mamy nawet specjalne hasło: Podgórze zawsze na górze!

News will be here