Rada miasta na półmetku

fot. LoveKraków.pl

Sukcesy – organizacja ŚDM, zmiany w kwestii zieleni i walka ze smogiem. Wyzwania na przyszłość – reforma edukacji, finanse i budżet obywatelski. Tak przewodniczący Bogusław Kośmider podsumowuje pierwsze dwa lata pracy rady miasta VII kadencji.

– Symbolem tej kadencji będą Światowe Dni Młodzieży. Coś, co budziło wiele obaw, okazało się sukcesem i szansą – mówi przewodniczący. Docenia też działania miasta w kwestii smogu: likwidację dużej liczby palenisk, rozwój sieci ciepłowniczej czy program osłonowy dla mieszkańców.

Trwająca kadencja przyniosła rekordową liczbę zmian w składzie rady. Aż sześciu radnych przestało pełnić tę funkcję – pięciu z nich to radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy po wyborach prezydenckich lub parlamentarnych objęli inne funkcje. Na ich miejsce przyszli nowi – w większości osoby, dla których to pierwszy kontakt z radą miasta. Radnego Wojciecha Kolarskiego zastąpił Stanisław Rachwał, Józefa Pilcha Andrzej Mazur, Małgorzatę Popławską Łukasz Słoniowski, Barbarę Nowak Adam Grelecki, Arkadego Rzegockiego Dariusz Wicher, a ostatnio – Jerzego Friedigera Łukasz Wantuch.

Obecni i nieobecni

Radni mogą się pochwalić ponad 94-procentową frekwencją na sesjach, a więc minimalnie niższą, niż w poprzedniej kadencji. To jednak i tak tylko teoria, bo o ile na głosowaniach radni się pojawiają, często podczas dyskusji o ważnych dla miasta sprawach ławy na sali obrad świecą pustkami.

Radny Krzysztof Durek był na niemal wszystkich sesjach i posiedzeniach komisji. Niewiele gorsze wyniki mają radny Adam Grelecki, Marta Patena i Łukasz Słoniowski. Na końcu listy są natomiast radni Agata Tatara, Dominik Jaśkowiec i Marek Lasota, który był obecny tylko na co drugiej sesji lub komisji.

Frekwencja na komisjach znacząco spadła. Radny Sławomir Pietrzyk z klubu prezydenckiego tłumaczy, że wynika to z większej liczby komisji. – Liczba radnych pozostała bez zmian, a komisji jest więcej. Radnym trudniej jest teraz brać udział we wszystkich posiedzeniach – przekonuje.

Co w kolejnych dwóch latach?

Radę miasta czekają w tym składzie jeszcze dwa lata. Po ostatnich rozmowach wewnętrznych Platformy Obywatelskiej wiadomo już, że pracami pokieruje dalej Bogusław Kośmider, a nie – jak ustalono wcześniej, Dominik Jaśkowiec.

Jakie wyzwania stoją teraz przed radnymi? Przewodniczący wskazuje tu kilka dziedzin. Po pierwsze, dalsze prace nad jakością powietrza – choćby przez likwidację „białych plam” na mapie dostępu do sieci ciepłowniczej czy nowe rozwiązania komunikacyjne. Po drugie, wdrażanie w Krakowie reformy edukacji. Po trzecie, działania, które zwiększą wpływ mieszkańców na miasto, takie jak konsultacje, budżet obywatelski czy inicjatywa lokalna. – Z budżetem obywatelskim mieliśmy spore kłopoty – przyznaje Bogusław Kośmider. Jego zdaniem niezbędne jest też dopilnowanie kondycji finansowej gminy, ponieważ niemal pewny jest spadek dochodów.

News will be here

Aktualności

Pokaż więcej