Rogatka przy Twardowskiego idzie pod młotek [ZDJĘCIA]

Dawna rogatka miejska przy ul. Twardowskiego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zniszczony budynek dawnej rogatki miejskiej przy ulicy Twardowskiego zostanie sprzedany. Przetarg ma zostać rozpisany w październiku. Jeśli uda się wybrać nowego właściciela, będzie on miał dwa lata na przeprowadzenie remontu.

Budynek dawnego Miejskiego Urzędu Akcyzowego przy ul. Twardowskiego 45 jest wpisany do rejestru zabytków. Mimo tego, od lat stopniowo niszczeje. Wcześniej był zamieszkały, ale lokatorzy zostali wykwaterowani ze względu na stan obiektu. Teraz więc jego degradacja postępuje coraz szybciej. Przechodniów straszą zasłonięte okna i napisy na murze.

Dwa lata na remont

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, sytuacja może się zmienić w ciągu najbliższych dwóch lat. W odpowiedzi na pismo Rady Dzielnicy VIII Dębniki prezydent Jacek Majchrowski zapowiedział przetarg na sprzedaż budynku rogatki. Ma on zostać rozpisany już w październiku.

Sprzedaż nieruchomości zaproponował w 2013 roku zespół zadaniowy zajmujący się wskazywaniem sposobu zagospodarowania niewykorzystywanych obiektów w mieście. W lipcu tego roku zgodziła się na to rada miasta. Nowy właściciel będzie miał dwa lata na przeprowadzenie remontu budowlanego i konserwatorskiego rogatki. Wszystkie prace będzie musiał przeprowadzić pod nadzorem konserwatora zabytków.

Mogło być lepiej

Radny dzielnicy Dębniki Krzysztof Gacek z dystansem przyjmuje informację o sprzedaży. Jak mówi, informacja o tym, że obiekt zostanie wyremontowany i przestanie straszyć, jest oczywiście pozytywna. Ale dzielnica i okoliczni mieszkańcy, którzy zaangażowali się w sprawę, woleliby tu zobaczyć publiczną placówkę, służącą wszystkim mieszkańcom. – Mogłaby tu zostać przeniesiona np. osiedlowa biblioteka, która dziś wynajmuje lokal od spółdzielni mieszkaniowej – proponuje.

To wymagałoby jednak przeprowadzenia remontu przez miasto, a na to nie ma pieniędzy. – Oczywiście, remont wiązałby się z kosztami, ale przy tak niewielkim budynku kwoty na pewno nie byłyby wysokie. A przecież remontujemy też inne zabytkowe obiekty, więc szkoda, że dla rogatki pieniądze się nie znalazły – podsumowuje radny.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki
comments powered by Disqus