ZIKiT będzie się tłumaczył z przywilejów dla UJ

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od dłuższego czasu Stowarzyszenie Obywatel na Straży walczy z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu o wyznaczanie miejsc na ul. Jagiellońskiej, Gołębiej i Karola Olszewskiego. Bez tego nie jest możliwe pobieranie opłat za samochody tam parkujące. Z takich działań na sesji rady miasta będą się wkrótce tłumaczyć krakowscy urzędnicy.

Witold Liguziński twierdzi, że kilka razy zwracał się do dyrektora ZIKiT o to, aby wyznaczył miejsca postojowe na tych ulicach, ponieważ są to drogi publiczne i znajdują się w strefie zamieszkania. – Według nas, zgodnie z prawem, dyrektor musi wyznaczyć takie miejsca – uważa Liguziński.

Teraz samochody pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego stoją jak chcą, ponieważ nie ma tam wyodrębnionych chodników ani jezdni. – Stwarza to zagrożenia dla pieszych. Cały czas uważamy, że to prywata i uległość wobec UJ – dodaje miejski aktywista.

Założyciel Obywatela na Straży przekonuje, że miasto traci dość duże sumy z powodu braku wyznaczenia miejsc, których mogłoby być około 70. – Wyliczyliśmy, że rocznie jest to kwota około 700 tysięcy złotych – stwierdza Liguziński i dodaje, że jeśli pracownicy UJ nie chcieliby tam wykupić miejsc, to przecież inne osoby z chęcią korzystałyby z parkingu w samym centrum.

Decyzja była już podjęta?

Jak udało nam się dowiedzieć, w tej sprawie było spotkanie na najwyższym szczeblu w styczniu tego roku. Zapadła decyzja, iż miejsca postojowe muszą zostać wyznaczone. Wciąż jednak robotnicy nie namalowali pasów oraz nie postawili odpowiedniego znaku. Dlaczego?

– W związku z wątpliwościami prawnymi odnośnie tego w jaki sposób traktować Kwartał Uniwersytecki (jako teren uczelni czy jako drogę publiczną), ZIKiT wstrzymywał się do czasu wyjaśnienia tej kwestii – wyjaśnia Renata Postawa-Giza.

– Ostatecznie przyjęto interpretację, że jest to droga publiczna i niezwłocznie po przyjęciu tej interpretacji, ZIKiT podjął decyzję o wyznaczeniu miejsc postojowych. Obecnie trwa sporządzanie projektu organizacji ruchu. Zakładamy, że miejsca zostaną wyznaczone w przeciągu miesiąca – dodaje przedstawicielka Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus