Budżet obywatelski zmienia dzielnice. Bronowice

Każdego dnia w swojej okolicy mijamy efekty działania budżetu obywatelskiego nawet o tym nie wiedząc. Dotychczasowe edycje to setki zrealizowanych pomysłów mieszkańców. Co udało się zrobić? Tym razem przyjrzymy się dzielnicy Bronowice

Podobnie jak w przypadku Krowodrzy, miejscem, które najwyraźniej inspirowało autorów projektów, były okolice Młynówki Królewskiej. To tam m.in. powstała strefa wypoczynku z siedziskami, hamakami i leżakami.

Środki z budżetu obywatelskiego pozwoliły też na rewitalizację zieleni i wymianę urządzeń na placu zabaw przy Przedszkolu Samorządowym nr 82 oraz na utworzenie skweru pomiędzy ulicami Armii Krajowej i Juliusza Lea, naprzeciwko Zespołu Szkół Geodezyjno-Drogowych i Gospodarki Wodnej przy ul. J. Lea 235. Nowy wygląd zyskał też teren u zbiegu ulicy Balickiej i Myczkowskiego.

Przy ogródku jordanowskim obok ulicy Zarzecze posadzony został żywopłot, którego zadaniem jest odgrodzenie placu zabaw od ruchu ulicznego. Nowe nasadzenia pojawiły się również w wielu innych punktach dzielnicy.

Projekt budżetu obywatelskiego umożliwił też wyznaczenie i budowę miejsc parkingowych na fragmencie ulicy Bronowickiej. Przy ul. Tetmajera, w sąsiedztwie słynnej Rydlówki, zamontowane zostały urządzenia plenerowej siłowni.

Bronowicka tradycja i kultura

Wśród zwycięskich projektów w dzielnicy VI ważne miejsce zajmują te związane z dziedzictwem Bronowic i szeroko rozumianą kulturą. Dobrym przykładem są projekty związane z realizacją Trasy Kulturowej Bronowice Małe – Mydlniki. To inicjatywa rozpoczęta wcześniej przez lokalnych społeczników, którą dzięki środkom z BO można było znacząco rozwinąć. Ustawione w przestrzeni dzielnicy tablice informują o ważnych dla historii Bronowic miejscach, ułatwiając zarówno mieszkańcom, jak i turystom, poznawanie dziedzictwa tej części Krakowa. Pojawiły się również drogowskazy, które poprawiły widoczność szlaku. Trasę można zwiedzać pieszo, na rowerze lub biegając.

Projekt budżetu obywatelskiego stał się częścią gruntownego remontu biblioteki w budynku dawnej kuźni w Mydlnikach, przy ul. Balickiej 297. Pomieszczenie zyskało zupełnie nowy wygląd i wyposażenie, a dla dzieci utworzono specjalny kącik czytelniczy.

Na terenie dzielnicy w ramach BO prowadzone były też kursy podstaw tańca towarzyskiego.

– Budżet obywatelski daje mieszkańcom bardzo szerokie możliwości. Oprócz realizacji bardzo istotnych dla codziennego funkcjonowania projektów infrastrukturalnych pozwala też wzmacniać lokalną kulturę, integrację społeczną i podtrzymywać tożsamość lokalnych społeczności – podkreśla Alina Bratko-Setkowicz z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bronowice