Eksperci od zadań specjalnych czekają na krakowian przy al. Daszyńskiego

Miejskie Centrum Informacji Społecznej fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jak zdobyć dofinansowanie na zakup leków dla osoby niepełnosprawnej? Gdzie znaleźć towarzysza do spacerów, dla starszych i chorych? Od kogo uzyskać bezpłatne porady prawne i psychologiczne? Jak zdobyć zasiłek pielęgnacyjny? Co zrobić, kiedy pracodawca traktuje nas nieuczciwie? Na te i inne pytania krakowian odpowiedzą pracownicy Miejskiego Centrum Informacji Społecznej, które działa przy al. Daszyńskiego 22. Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z Miasta z usług Centrum można skorzystać bezpłatnie.

O powstanie takiej placówki do Urzędu Miasta Krakowa wnioskowały krakowskie organizacje pozarządowe wspierające osoby niepełnosprawne, seniorów również te działające na rzecz krakowskich rodzin. Ideą przewodnią był pomysł, aby w jednym miejscu uzyskać informację z zakresów wszystkich działań jakie Gmina Miejska Kraków realizuje na rzecz swoich mieszkańców w obszarze polityki społecznej. W efekcie ogłoszonego przez Gminę konkursu dla Organizacji pozarządowych wyłoniono Realizatora tego nowego zadania.

Oferują pomoc

– Przychodzą do nas rodziny, seniorzy, osoby niepełnosprawne, babcie, które zostały same z wnukami, bo ich dzieci wyjechały za chlebem za granicę, czy osoby, które mają problemy z przemocą w rodzinie – wylicza Aleksandra Włodarczyk prezes Fundacji Hipoterapia, jednej z dwóch organizacji prowadzących MCiS. Drugą organizacją, która współprowadzi Centrum jest Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę Matio. Obie fundacje mają ponad 20 lat doświadczenia w pomocy osobom potrzebującym.

W 2016 roku z ekspertami z MCIS, działającego wcześniej pod nazwą PION, po raz pierwszy spotkała się pani Danuta Bębenek. – Moja sytuacja na rynku pracy, jako osoby niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym i kobiety po 50-tce, była trudna. Choć mam odpowiednie wykształcenie i doświadczenie zawodowe, niełatwo było znaleźć odpowiednie zatrudnienie. Mimo to doradcy mi pomogli – przyznaje pani Danuta. – Przez kilka lat robiłam różne rzeczy, aby się utrzymać. Zajmowałam się m.in. sprzątaniem. Z czasem praca fizyczna zaczęła być zbyt dużym obciążeniem ze względu na zdrowie. Wysyłałam maile do różnych organizacji z prośbą o pomoc. Panie z MCIS same się ze mną skontaktowały i zaprosiły na spotkanie – opowiada pani Danuta Bębenek. Dzięki ich pomocy bardzo szybko znalazła nowe zajęcie. – W czasie rozmów z doradczyniami czułam się bardzo swobodnie. Spotkania przebiegały w przyjaznej atmosferze – zapewnia.

Udzielają porad

Pani Krystyna Wójcik korzystała z pomocy Centrum przy al. Daszyńskiego już trzykrotnie. Pracownicy dwa razy udzielali jej porad w kwestiach związanych z prawem karnym i spadkowym, za trzecim razem pytała o sprawy medyczne. – Wyszłam ze szpitala po zabiegu i chciałam dowiedzieć się, jak zorganizować sobie odpowiednie leczenie poszpitalne – opowiada pani Krystyna. – Kiedy opowiedziałam o moim problemie, panie pomogły mi napisać odpowiednie pismo, szybko podpowiedziały, do kogo się zwrócić i wręczyły mi materiały informacyjne – zachwala mieszkanka Krakowa. – Poleciłam już Centrum moim sąsiadom i znajomym – dodaje.

Eksperci z MCIS pomagają znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania. Radzą jak wypełnić odpowiednie wnioski i podpowiadają, w którym urzędzie załatwić sprawy. – Miejskie Centrum Informacji Społecznej to miejsce, w którym każdy znajdzie kompletną, zweryfikowaną informację bez odbijania się od kolejnych drzwi i szukania drogi do właściwej osoby – tłumaczy Aleksandra Włodarczyk z Fundacji Hipoterapia. Do Centrum zgłaszają się krakowianie w potrzebie. Proszą o pomoc w jednej sprawie, która wielokrotnie okazuje się tylko wierzchołkiem góry lodowej.

W biurze przy al. Daszyńskiego 22 czekają na krakowian trzy doradczynie. To osoby doświadczone życiowo. Dwie z nich mają za sobą przeżycia związane z własną niepełnosprawnością.  Jedna z nich to była policjantka i osoba szczególnie wyczulona na sprawy, którymi powinny zająć się odpowiednie służby – opowiada Aleksandra Włodarczyk przedstawicielka Fundacji Hipoterapia.

Jak uzyskać pomoc w Miejskim Centrum Informacji Społecznej?

Miejskie Centrum Informacji Społecznej działa w Krakowie od połowy 2016 roku. Każdy, kto potrzebuje pomocy, może odwiedzić siedzibę osobiście w poniedziałki i środy od godz. 10 do 18 oraz we wtorki, czwartki i piątki od godz. 9 do 17 w biurze przy al. Daszyńskiego 22 w Krakowie lub skontaktować się telefonicznie, pod numerem 507-959-548 lub 728-352-126.

Lokal, gdzie mieści się siedziba Centrum jest przystosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Mile widziani są także rodzice z dziećmi. Dla najmłodszych przygotowany jest specjalny kącik zabaw. Porady, których udzielają eksperci z MCIS w Krakowie są całkowicie bezpłatne. Przez pół roku, w projekcie pilotażowym dotyczącym pomocy niepełnosprawnym centrum odwiedziło ok. 600 osób. Mieszkańcy, którym udzielono pomocy wielokrotnie wracali do Centrum z kolejnymi sprawami. MCIS to projekt współfinansowany z funduszy Urzędu Miasta Krakowa. Informacje na temat działalności jednostki można znaleźć na stronie www.mcis.pl.

News will be here