Gorące lato? Wentylator!

Lato w Polsce ma to do siebie, że potrafi być naprawdę upalną porą roku. Dobrze więc pomyśleć o zakupie sprzętu, który nam ułatwi życie, gdy temperatury na zewnątrz przekroczą trzydzieści stopni. Nie każdy budynek, w którym mieszkamy, czy też pracujemy jest wyposażony w systemy klimatyzacyjne. Dobrym rozwiązaniem może być zakup wentylatora. Warto kupić go nieco wcześniej, z pewnym wyprzedzeniem, tak aby nabyć produkt, który spełni nasze oczekiwania. Zakupy na ostatnią chwilę, gdy doświadczymy już upałów, mogą być problematyczne, gdyż wówczas spora część z nas może ruszyć do sklepów.

1. Rodzaje wentylatorów stojących
2. Wydajność wentylatora - jak dopasować moc do wielkości pomieszczenia
3. Funkcje wentylatora stojącego, na które warto zwrócić uwagę
4. Jaki wentylator strojący wybrać - podsumowanie

Rodzaje wentylatorów stojących

Powstaje więc pytanie - jaki wentylator stojący wybrać? Odpowiedzi na nie możemy poszukać w Internecie. Znajdziemy tu bez zbędnej zwłoki różne rodzaje urządzeń, mocą i wielkością dopasowany do pomieszczenia które ma ochłodzić w upalny, sierpniowy dzień. Zasadniczo możemy się zdecydować na wentylator kolumnowy albo stojący. Urządzenia kolumnowe chłodzą powietrze na większej powierzchni, są bardziej zaawansowane technicznie, mają możliwość zmiany oscylacji, prędkości chłodzenia, a także jonizacji powierzchni. Ponieważ są to sprzęty dość wysokie a zarazem wąskie, nie będą zajmowały zbyt wiele miejsca w pokoju, w którym się znajdujemy. Ich efektywność sprawdzi się zatem w większych pomieszczeniach. Inne wentylatory stojące mogą być umieszczone dość wysoko, dzięki czemu strumień ochłodzonego powietrza będzie docierał wyżej. Solidna podstawa oraz noga, na której są  zamontowane, czynią z nich urządzenia bezpieczne, niepodatne na wywrócenie się. Wentylator stojący może oczywiście obracać się i chłodzić większą powierzchnię, ale może też być skierowany bezpośrednio, np. na jedno biurko. Kolejnym rozwiązaniem, z którego możemy skorzystać jest wentylator podłogowy, którego najmniejsze modele możemy nabyć już za niecałe trzydzieści złotych. Inną jego odmianą będzie wentylator biurkowy, który możemy ustawić bezpośrednio obok siebie w domu lub w pracy. Jak więc widzimy możliwości jest całkiem sporo - wystarczy tylko podjąć odpowiednią decyzję.

Wydajność wentylatora - jak dopasować moc do wielkości pomieszczenia

Każdy wentylator jest zasilany prądem z sieci. W zależności od tego, jaką moc wentylator posiada, taki będzie hałas wynikający z jego pracy. Zasada jest prosta - im wyższa moc, tym większy szum. Sprzedawane powszechnie urządzenia mają moc od dwudziestu do stu watów. Najlepiej więc decydować się na produkty, które mają niskie zużycie prądu oraz niską głośność pracy wyrażoną w decybelach. Głośny szum może być, na dłuższą metę, meczący. Większość wentylatorów możemy sprawdzić na miejscu, w sklepie, acz nie zawsze taka możliwość będzie dostępna - choćby w przypadku zakupów przez Internet. Jeśli chcemy dobrać bardzo konkretnie moc do wielkości pomieszczenia, możemy skorzystać z matematycznych sposobów wyliczeń tejże. Są one dostępne w sieci, ale przydają się one raczej w przypadku wyliczeń dla wentylacji wielkopowierzchniowych, gdzie muszą być spełnione konkretne normy. Większość zwykłych wentylatorów obejmuje swoją pracą chłodzenie w odległości od dwóch do czterech metrów od wentylatora, co pozwala uznać, że będzie ono wystarczające w większości pomieszczeń, w których taki wentylator stanie. Warto także podczas zakupu poradzić się sprzedawców, gdyż wiedzą oni często, czy dany wentylator spełni pokładane w nim oczekiwania.

Funkcje wentylatora stojącego, na które warto zwrócić uwagę

Wybierając wentylator warto postawić na urządzenie niezbyt ciężkie oraz poręczne, które bez kłopotu będzie można przestawić z miejsca na miejsce. Dobrze jest jeśli ma on kilka prędkości (w najbardziej zaawansowanych modelach może to być nawet sześć prędkości), a także jest sterowany na pilota, co pozwoli nam uniknąć odrywania się od komputera, czy też lektury książki. Niektóre z urządzeń dysponują funkcją, korzystnej dla naszego zdrowia, jonizacji powietrza, a także potrafią rozpylać delikatną mgiełkę wodną w szczególnie gorące dni. Wydajność wentylatora wyposażonego w nawilżacz będzie zdecydowanie większa niż w przypadku zwykłego urządzenia o niewielkich gabarytach. Pamiętajmy także, że im więcej śmigieł ma nasze urządzenie, tym lepiej chłodzi powietrze. Dobrze by było też, aby sama głowica wentylatora miała możliwość regulowania jej wysokości, co pomoże nam w o wiele lepszym sterowaniu urządzeniem. Ostateczny wybór należy do nas - ważne żebyśmy go dokonali wyposażeni we wszelkie potrzebne nam informacje.

Jaki wentylator strojący wybrać - podsumowanie

Dokonując ostatecznego wyboru wentylatora, nie kierujmy się tylko jego ceną. Dobierzmy go tak, by spełniał pokładane w nim oczekiwania. Myślmy także proekologicznie - im niższe zużycie prądu, tym lepiej dla środowiska. Odpowiednia moc oraz niski poziom hałasu również mają znaczenie. Nasz wentylator oprócz tego, że nas chłodzi, powinien pasować do wystroju pomieszczenia, w którym się znajdzie.

News will be here