Jak wybrać buty trekkingowe?

Wybór butów turystycznych często jest trudną decyzją, ponieważ muszą one spełnić wiele funkcji, niezbędnych, aby nasza wycieczka była udana i nie skończyła się obdartymi i obolałymi stopami.Ilość zadań, którym muszą sprostać buty turystyczne sprawia, że naprawdę ciężko znaleźć te idealne, która sprawdzą się w każdych warunkach. Muszą one przede wszystkim chronić stopy przed górską nawierzchnią, która bywa twarda i nierówna, zapewniać ochronę przed kamieniami i korzeniami, amortyzować wstrząsy, stabilizować kostkę, odprowadzać wilgoć ze środka, zapewniać przyczepność na nierównym i śliskim podłożu, gwarantować komfort termiczny oraz zabezpieczać przed dostaniem się wody do środka buta.

Jak widać funkcji, które pełnią jest naprawdę sporo, dlatego właśnie dobór odpowiednich butów jest warunkiem koniecznym, aby nasze górskie wycieczki były udane i nie skutkowały obolałymi i obdartymi stopami, a w niektórych wypadkach nawet kontuzjami.

Istnieje wiele rodzajów butów trekkingowych, jednak nie każdy chce zaopatrzać się w kilka par na raz, zwłaszcza gdy dopiero zaczyna przygodę z górskimi wędrówkami, dlatego najlepiej byłoby znaleźć takie obuwie, które spełni jak najwięcej potrzebnych nam funkcji.

Na co zwrócić uwagę wybierając buty trekkingowe?

Wybór butów najlepiej zacząć od zastanowienia się, po jakich trasach zamierzamy najczęściej chodzić – łatwych, nierównych czy zupełnie poza szlakami. Warto tez pomyśleć nad tym, jak często będziemy ich używać – czy potrzebujemy wytrzymałych butów na cotygodniowe wycieczki, czy może treków na wycieczki kilka razy w roku. Warto też zastanowić się nad pogodą i porą roku, kiedy najczęściej będziemy wybierać się na wyprawy. Od tych wszystkich czynników zależeć będzie rodzaj podeszwy, wysokość cholewki czy obecność lub brak membrany.

– Najlepsza jest podeszwa Vibram. Żadne inne wynalazki. Wykonanie ze skóry, ewentualnie nubuk, ale żeby były laminowane z jakąś membraną – najlepiej Gore-Tex. Oczka na sznurówki koniecznie metalowe! To już rzadkość w nowych butach – radzi Dariusz Gach, pracownik sklepu dobrenarty.pl.

Jaką cholewkę wybrać?

Podstawową różnicą pomiędzy poszczególnymi modelami tych butów jest wysokość ich cholewki – istnieją buty o niskim, średnim oraz wysokim profilu. Czym się różnią i jakie wybrać na początek?

– Dla początkujących najlepsze wysokie, usztywniające staw skokowy. Dla wspinaczy ścianowych płytkie i lekkie podejściówki. Uniwersalne trekkingi raczej wysokie, bo można ich używać w warunkach śnieżnych. Dobrze chronią przed skręceniami, gdy teren jest śliski – wczesna wiosna, jesień. Do wędrówek zimowych koniecznie wysokie, z bardzo sztywną podeszwą – łatwiej chodzi się w rakach. Na tę okoliczność wybierać buty z możliwością zapięcia tzw. póałtomatów (rodzaj raków). W góry niskie typu Beskidy i na płaskie szlaki długodystansowe świetnie spisuje się wygodne obuwie sportowe – podpowiada Dariusz Gach.

Z membraną czy bez?

Bardzo ważnym aspektem butów turystycznych jest ich wodoodporność, za co odpowiada membrana umieszczana pomiędzy zewnętrznym materiałem cholewki a podszewką. Ogranicza ona jednak w pewien sposób oddychalność obuwia, a to może prowadzić do szybszego pocenia się stóp.

– Buty zimowe – wskazana membrana + skóra. Zależy też, gdzie ta membrana jest stosowana. W miejscach naturalnego uginania się w trakcie chodzenia membrana szybko pęka i wykrusza tracąc swoje własności – zauważa Dariusz Gach.

Ile kosztują dobre buty trekkingowe?

Najpopularniejszymi markami produkującymi buty trekkingowe są firmy Scarpa, CMP i AKU. Rozglądając się za dobrymi butami trekkingowymi, które posłużą nam dłużej niż jeden sezon warto przygotować się na wydatek rzędu od 300 do nawet 900 złotych. Jak widać istnieje spory rozstrzał cenowy, ale czynników wpływających na cenę butów turystycznych jest naprawdę wiele, dlatego też cena poszczególnych modeli może mocno się różnić.

comments powered by Disqus