Jedzenie nie tylko na talerzu. W MOCAK-u przygotowano oryginalną ekspozycję

Z cyklu Contemporary Pieces, 2013 fot. Rebecca Rütten

– Jedzenie kojarzy nam się z czymś smakowitym, przyjemnym, ale przede wszystkim koniecznym, gdyż zaspokajanie głodu jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Okazuje się, że artyści podejmując temat posiłków w swojej sztuce potrafią opowiedzieć o bardzo złożonych zagadnieniach: o współczesnej ekonomii, polityce… – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Martyna Sobczyk, współautorka najnowszej wystawy w MOCAK-u.

„Jedzenie w sztuce” to tytuł najnowszej wystawy, która jest również opowieścią o różnych zachowaniach, które są nam bliskie, ale które mogą być destrukcyjne. – Wystawa jest wielowątkowa, ponieważ sam temat jest niejednoznaczny. Oczywiście w pierwszej kolejności chcieliśmy wyeksponować estetyczny aspekt jedzenia, potencjał dostrzeżony i eksplorowany przez artystów od wieków. Na naszej wystawie służy on jednak pokazaniu bardziej złożonych historii i opowieści o współczesnym człowieku – tłumaczy współkuratorka.

Dlaczego autorki Martyna Sobczyk i Maria Anna Potocka sięgnęły po ten temat w swojej wystawie? Przede wszystkim, jak wyjaśniają, chodziło o to, by poprzez kwestię jedzenia, która jest niejako podstawą życia, ukazać, jak ona wpływa na wszystkie jego dziedziny.

Jedzenie i jego rola

– Chcieliśmy przyjrzeć się wielości interpretacji przez artystów tego motywu. Nie narzuciliśmy sobie klucza medialnego. Chcieliśmy zrobić przegląd jak poprzez jedzenie można opowiadać o kondycji współczesnego człowieka. Z drugiej strony istotne pozostawało najprostsze ujęcie: czynności fizjologicznej, która równolegle umożliwia zaspokajanie szeregu innych potrzeb tak społecznych, jak i psychicznych – jedzenie może być formą gratyfikacji, daje nam poczucie bezpieczeństwa, buduje w nas wspólnotowość – opowiada Sobczyk.

Co ciekawe, motyw jedzenie w rękach artystów może być też narzędziem oporu wobec zastanej rzeczywistości. – Mawia się, że kuchnia jest domeną kobiet, współczesne artystki potrafią uczynić z niej pole aktywnej walki z przejawami dyskryminacji – dodaje.

Podczas wystawy będzie można zobaczyć ponad setkę dzieł: obrazów, fotografii, instalacji, obiektów, filmów wideo. Ekspozycja ma charakter międzynarodowy. Artyści zaproszeni do udziału w projekcie pochodzą m.in.  z Argentyny, Indonezji, Izraela, Wielkiej Brytanii, Austrii, Palestyny, Niemiec, Szwajcarii.

Wernisaż wystawy odbędzie się 11 kwietnia o godzinie 18:00. Ekspozycję będzie można oglądać do 16 marca przyszłego roku.