Miliony dla Krakowa za organizację igrzysk. 87 mln ma kosztować przebudowa stadionu Wisły

Stadion Wisły ma być areną otwarcia i zamknięcia igrzysk fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na przełomie lutego i marca zostanie podpisana umowa dotacyjna z ministrem infrastruktury w sprawie dofinansowania kwotą 350 mln zł zadań związanych z przygotowaniami do Igrzysk Europejskich w 2023 roku.

We wtorek w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Krakowa z pracownikami resortu infrastruktury oraz ministrem sportu Kamilem Bortniczukiem. – Wczoraj otrzymałem zapewnienie ze strony ministra infrastruktury, że kwota 350 mln złotych jest gwarantowana w budżecie państwa i została zgłoszona do Ministerstwa Finansów – stwierdził w środę wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk.

W tym roku na konto miasta na zadania transportowe ma zostać przelana kwota 244 mln złotych, w przyszłym roku – 104 mln złotych. Pieniądze – zgodnie z wcześniej ustalonymi zasadami – mają być przekazane na realizację inwestycji, które zostaną oddane do użytku najpóźniej na wiosnę przyszłego roku.

Oczekiwanie na umowę dotacyjną

Jak wynika z informacji przekazanych przez zastępcę Jacka Majchrowskiego, z pieniędzy pochodzących z budżetu państwa będą zapłacone faktury za realizację np. przebudowy ulicy Igołomskiej, rozbudowę al. 29 Listopada, modernizację torowisk czy stworzenie nowego układu komunikacyjnego przy szpitalu w Prokocimiu.

Prezydent Krakowa, mimo że w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu inwestycji dofinansowanych w ramach przygotowań do igrzysk, dalej nie otrzymał do podpisania umowy dotacyjnej.

– Zakładamy, że do końca lutego będzie sfinalizowany dokument w postaci programu wsparcia dla 16 inwestycji infrastrukturalnych. Jak już powstanie taki dokument, to będzie można podpisać umowę dotacyjną, która będzie stanowić podstawę do przekazania nam w tym i przyszłym roku sumy 350 mln złotych – tłumaczył Jerzy Muzyk.

87 mln złotych na przebudowę stadionu Wisły

Podobnie będzie z pieniędzmi na zadania sportowe. Kraków na trzy inwestycje (przebudowę stadionu Wisły, przystosowanie toru kajakarstwa przy ulicy Kolnej oraz budowę boisk do koszykówki) ma otrzymać 150 mln złotych. Najwięcej będzie kosztować remont stadionu (87 mln złotych), który ma służyć jako arena otwarcia i zamknięcia igrzysk.

– W tym roku otrzymamy dofinansowanie na poziomie 47 mln złotych, natomiast pozostała część będzie wypłacona w przyszłym roku – tak po wczorajszym spotkaniu z ministrem sportu Kamilem Bortniczukiem mówi wiceprezydent Jerzy Muzyk.

100 mln zł na organizację

Przed miejskimi urzędnikami jeszcze jeden temat związany z pieniędzmi na organizację Igrzysk Europejskich. Przed dwoma tygodniami prezydent Krakowa podpisał list intencyjny z marszałkiem Małopolski oraz szefem resortu sportu. Panowie ustalili, że samorządy wyłożą maksymalnie po 100 mln złotych, a wszystkie pozostałe wydatki (na tę chwilę to ok. 200 mln zł) mają być pokryte z budżetu państwa.

To jednak tylko list intencyjny, bez żadnego znaczenia prawnego. – Ustaliliśmy, że wszystkie dodatkowe koszty, które mogłyby powstać na skutek czy to zmian cen, czy szeregu innych okoliczności, których nie jesteśmy w stanie teraz przewidzieć, będą pokrywane przez skarb państwa – stwierdził Muzyk.

– Jesteśmy na etapie wspólnego opracowywania porozumienia trójstronnego, które będzie podpisane ze strony skarbu państwa przez ministra sportu. Na tej postawie będzie przygotowany dokument, który da nam gwarancję finansowo-prawną, że koszty organizacyjne dla Krakowa nie przekroczą kwoty 100 mln złotych – zaznaczył wiceprezydent.