MPEC pójdzie w OZE?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

MPEC jest zainteresowany rozwiązaniami bazującymi na geotermalnych pompach ciepła.

W połowie lutego pisaliśmy o możliwościach zastosowania płytkiej geotermii w Krakowie. Tym pomysłem zainteresować miało się Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Wygląda na to, że możemy doczekać się choćby pilotażu związanego z wykorzystaniem odnawialnych źródeł ciepła i dystrybucją zielonej energii do mieszkańców peryferii miasta.

Z takiej energii korzystać mogą zarówno zwykli mieszkańcy, jak i deweloperzy. Planując swoje inwestycje, mogą posiłkować się mapą i przy okazji sprawdzić, czy możliwe jest zastosowanie alternatywnych źródeł ogrzewania.

W rozmowie z liderem projektu Markiem Hajto z Akademii Górniczo-Hutniczej wyszło, że wykorzystaniem geotermii zainteresowana jest miejska spółka, dystrybuująca ogrzewanie i ciepłą wodę. – Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej jest zainteresowane rozwiązaniami bazującymi na geotermalnych pompach ciepła – szczególnie tam, gdzie mówiąc wprost – nie opłaca się podciągać miejskiej sieci cieplnej – mówił naukowiec.

– Geotermia jest szansą na tańsze ogrzewanie dla peryferii Krakowa. Wspólny projekt jest na etapie opracowywania koncepcji, a konkrety w tej sprawie mogą pojawić się w przeciągu tego roku – wyjaśniał Marek Hajto.

Wygląda jednak na to, że na konkretne terminy i wyznaczenie ewentualnych obszarów choćby do programu pilotażowego, jeszcze poczekamy. – Obecnie trwają prace nad ustalaniem zasad współpracy MPEC z uczelniami dotyczącymi wprowadzania technologii OZE i typowaniem obiektów i rejonów pilotażowych do ich zastosowania – informuje Renata Krężel, rzecznik prasowy MPEC.

comments powered by Disqus