Muzyczne skarby w starym Krakowie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
17 dni, 17 koncertów. W połowie sierpnia rozpoczyna się festiwal Muzyka w Starym Krakowie.

Lato pożegnamy muzyczną wędrówką po zabytkach Krakowa. W trakcie festiwalu zabrzmią utwory od średniowiecza aż po współczesność, a wykonają je polscy i zagraniczni wykonawcy. Do naszego miasta zawitają m.in. Steven Isserliss, Pierre Hantai czy zespoły Chanticleer i Spanish Brass.

Z szacunku do publiczności

Tegoroczną, 44. edycję otworzy barokowy recital bachowski Andrzeja Białki. Na jego koncert w kościele oo. Bernardynów złożą się m.in. toccaty, fugi i chorały. Muzyka Jana Sebastiana Bacha zabrzmi na instrumencie, którego prospekt pochodzi z 1702 roku.

– Festiwal od początku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Nie mamimy odbiorców byle czym, szanujemy ich i zapraszamy jak najlepszych wykonawców – mówi Stanisław Gałoński, dyrektor festiwalu.

Podkreśla, że Muzyka w Starym Krakowie to festiwal o charakterze wykonawczym. – Zapraszam najciekawszych i najlepszych wykonawców i zostawiam im dowolność w sprawie prezentowanego programu. Artyści wykonują to, w czym czują się najlepiej – zaznacza Gałoński.

Muzyczne opowieści

W muzyczną podróż zaprosi publiczność również Krzysztof Jakowicz, który wystąpi ze swoim recitalem. Niemiecka prasa określiła go „polskim Menuhinem”, a New York Times „tytanem skrzypiec”. Artysta w kościele ewangelickim zaprezentuje utwory Jana Sebastiana Bacha i Georga Philippa Telemanna.

Muzykę Bacha wybrał również do swojego recitalu Pierre Hantai, gwiazda klawesynu. Na festiwal zawita ponownie amerykański zespół wokalny Chanticleer. Artyści wystąpią w Krakowie dwa razy, prezentując muzykę religijną „Wiara naszych ojców” w bazylice oo. Franciszkanów i świecką „Pasaty” w synagodze Tempel.

Oprócz tego w programie koncerty m.in. Chóru Klasztoru „13 Świętych Ojców Asyryjskich”, Królewskich Rorantystów, Krakowskiego Kwintetu Dętego czy Lwowskich Wirtuozów.

Isserliss na finał

Na finał zaplanowano koncert Stevena Isserlissa, charyzmatycznego, brytyjskiego wiolonczelisty. Krakowianie po raz kolejny będą mogli wysłuchać niezwykłego koncertu. Artysta po raz pierwszy na wydarzenie zawitał w 2018 roku. Ciekawostką jest, że Isserliss jest potomkiem słynnego krakowskiego rabina z XVI wieku, Mosze ben Israela Isserlesa zwanego Remu. To jemu ojciec, bogaty kupiec Isserl ben Józef, ufundował synagogę przy ul. Szerokiej.

Isserliss w kościele oo. Augustianów wykona wraz z orkiestrą Sinfonietta Cracovia dwa koncerty wiolonczelowe. Zabrzmią kompozycje Luigi Boccheriniego i Josepha Haydna.

Festiwal Muzyka w Starym Krakowie organizuje fundacja Capella Cracoviensis. Wydarzenie potrwa do 31 sierpnia.

comments powered by Disqus