Radni apelują, ministerstwo dementuje

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Gotowy jest projekt rezolucji rady miast do ministra środowiska w sprawie braku dofinansowania dla projektu LIFE. Grupa radnych Platformy Obywatelskiej przypomina, że zwalczanie smogu w Krakowie i Małopolsce jest jednym z najważniejszych zadań. Tymczasem ministerstwo dementuje informacje Polskiego Alarmu Smogowego.

Program LIFE miał być, zdaniem radnych, podstawą do realizacji kolejnych projektów. W Krakowie dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska miasto miało przeanalizować na jakich zasadach udałoby się wprowadzić strefę ograniczonej emisji komunikacyjnej czy zbadać to, jakie samochody poruszają się po ulicach gminy.

– Niedobra jest sytuacja, w której instytucje publiczne wycofują się ze złożonej wcześniej promesy. Takie działania podważają wiarygodność jednostki aplikującej – podkreślają radni.

Ministerstwo dementuje

Tymczasem Polski Alarm Smogowy bije (nomen omen) na alrm, że resort środowiska zamierza zaprzestać wymiany kotłów i pieców. – Nie jest prawdą, iż wstrzymany zostanie program wymiany małych kotłów i pieców – odpowiada ministerstwo.

– Program „Kawka” będzie w tej czy innej formie kontynuowany (to samo dotyczy programu „Ryś”). Przedstawiciele kierownictwa resortu środowiska wielokrotnie publicznie uznawali za zasadną kontynuację tego lub podobnego programu – czytamy w oświadczeniu.

Co więcej, 16 marca odbyło się spotkanie przedstawicieli producentów pieców w ministerstwie środowiska, które było poświęcone wymogom technicznym dla małych kotłów i pieców grzewczych.