Strażnicy wyróżnieni. To oni ratowali tonącego mężczyznę oraz kobietę, która chciała skoczyć z mostu

Strażnik Marcin Gierek odbierający gratulację od prezydenta Jacka Majchrowskiego fot. PIOTR WOJNAROWSKI/KPMK

W poniedziałek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wręczył Marcinowi Gierkowi, Kamilowi Wojtoniowi, Kamilowi Rzońcy oraz Konradowi Rawińskiemu nagrody i listy gratulacyjne.

To ci strażnicy na początku marca uczestniczyli w dwóch akcjach ratunkowych. W nocy z 2 na 3 marca strażnicy otrzymali sygnał od dyżurnego, że z mostu Grunwaldzkiego ktoś wskoczył do Wisły. Funkcjonariusze przerwali dotychczasowe zadanie i ruszyli w stronę mostu.

Gdy dojechali na miejsce, podzielili się na dwie grupy. Jeden ze strażników pobiegł po koło ratunkowe w stronę mostu Grunwaldzkiego, a pozostali strażnicy pobiegli w stronę mężczyzny, który dryfował już twarzą skierowaną do lustra wody. – Po dobiegnięciu na miejsce strażnik wskoczył do wody i zaczął płynąć w kierunku mężczyzny. Z kolei przebywający na brzegu funkcjonariusze pomagali mu w tym, oświetlając latarkami aktualną pozycję ciała mężczyzny – relacjonowali wówczas przedstawiciele straży miejskiej.

Gdy strażnik dopłynął do niego, na horyzoncie pojawiła się łódź policji wodnej. Mężczyzna został wciągnięty na pokładi rozpoczęto akcję reanimacyjną.

Druga akcja miała miejsce kilka dni później. We wtorek (5 marca) po godzinie dwunastej strażnik jechał samochodem w stronę ulicy Dietla. W pewnym momencie zauważył młodą kobietę znajdującą się za barierką mostu. Obok niej stał mężczyzna. Mówił do niej i nerwowo gestykulował. Strażnik zatrzymał auto, wysiadł i podbiegł do niej.

– Nie czekając na dalszy rozwój wypadków chwycił kobietę i energicznie wyciągnął ją zza barierki na chodnik. Na miejsce wezwane zostało pogotowie ratunkowe i policja – informowała wówczas straż miejska.