To osiedle regularnie znajduje się pod wodą po ulewach. Problem ma rozwiązać zbiornik retencyjny

Kraków pod wodą, zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski
Miasto ogłosiło przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej, związanej z budową zbiornika retencyjnego na osiedlu Kabel, które jest podtapiane po ulewach.
Osiedle Kabel jest regularnie zalewane po ulewnych deszczach. Woda podtapia samochody, a także wlewa się do piwnic. Krakowscy urzędnicy pracują nad rozwiązaniami, które mają temu zapobiegać.

Jak informuje jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna, obecnie trwają prace przy przebudowie kolektorów pod torami kolejowymi. W następnej kolejności ma powstać zbiornik retencyjny o powierzchni ok. 4,5 tys. m3 i przepompownia. Zostaną zlokalizowane przy ulicy Prokocimskiej.

To jedna z największych tego typu inwestycji w mieście, która pozwoli na sprawne odprowadzanie i zretencjonowanie wód deszczowych z pobliskich osiedli, w tym z osiedla Kabel – informują urzędnicy. Na razie ogłoszono przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej. – Na oferty w przetargu czekamy do 6 czerwca do godz. 10. Po rozstrzygnięciu postępowania wykonawca będzie miał 16 miesięcy na opracowanie projektu zbiornika i przepompowni – przekazało miasto w komunikacie.

Przechwycona przez zbiornik deszczówka będzie odprowadzana do Drwinki.