Ulica Krakowska. Niepewny termin zakończenia prac [ZDJĘCIA]

Remont ulicy Krakowskiej fot. Julia Ślósarczyk/LoveKraków.pl

Przebudowa ulicy Krakowskiej, mostu Piłsudskiego oraz fragmentu ul. Stradomskiej i tarczy skrzyżowania z ul. Dietla miała się zakończyć 23 stycznia tego roku – taki termin znalazł się w umowie ZDMK z firmą Trakcja PRKiI.

Teraz okazuje się, że modernizacja jednej z głównych ulic w centrum Krakowa zakończy się z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Urzędnicy Zarządu Dróg Miasta Krakowa tłumaczą, że to z jednej strony przez niespodziewane prace archeologiczne, a z drugiej przez wcześniejsze kłopoty finansowe głównego wykonawcy.

Relikty dobre na wszystko

Magdalena Wasiak mówi, że znalezienie reliktów spowodowało ponad 173 dni opóźnienia. – Wykonawca deklaruje, że wszystko pójdzie teraz sprawnie, pod warunkiem że nie natrafią pod drugiej stronie ulicy Dietla na drugi przyczółek mostu – informuje przedstawicielka ZDMK.

Dominika Długosz, zastępca małopolskiej konserwator zabytków twierdzi, że skoro z jednej strony były relikty zabytkowego mostu, to logiczne jest, że po przeciwnej będzie przyczółka. – Wszystko zależy, jak głęboko będzie kopać firma remontowa. Jeśli doszukają się reliktów, to konieczne będzie ich przebadanie, a następnie zasypanie – mówiła.

Podczas poniedziałkowego, wewnętrznego spotkania w miejskiej jednostce, wykonawca miał zadeklarować, że nie będzie głęboko kopał.

Opieszałość przy remoncie

Pozostawiając jednak sprawę modernizacji tarczy skrzyżowania ul. Dielta/Stradomska/Krakowską, osobną sprawą jest opieszałość przy remoncie mostu Piłsudskiego oraz torowiska na ulicy Krakowskiej.

Pytamy się przedstawicieli zarządu dróg, dlaczego wykonawca nie zrealizował zadania? – Na moście wyszły prace dodatkowe, których wcześniej nie przewidzieliśmy. Trzeba było wymienić więcej elementów konstrukcji stalowej – tłumaczy Michał Pyclik, rzecznik prasowy ZDMK.

Kiedy koniec?

Urzędnicy nie wiedzą, kiedy piesi będą mogli skorzystać z mostu. – Do końca stycznia ma być podpisany nowy harmonogram z wykonawcą. Wtedy będziemy wiedzieć dokładnie, kiedy zostanie ukończony most oraz jego przyczółki – dodaje Pyclik.

Wstępnie urzędnicy zakładają, że tramwaje na ulicę Krakowską mogą powrócić na początku lipca. Wykonawca twierdzi, że jednak pod koniec lipca.

comments powered by Disqus