ZDMK szuka wykonawcy drogi. Nie zdążą jednak z budową na czas

fot. Krzysztof Kalinowski

Zarząd Dróg Miasta Krakowa ogłosił przetarg na wykonawcę budowy układu drogowego wokół powstającego Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon.

Budowa Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon jest na ostatniej prostej. Budynek jest już w znacznej części zadaszony, a w środku trwają prace wykończeniowe. Na ukończeniu jest już część szklanej fasady. Prace trwają również wewnątrz sal wystawowych.

Brakuje drogi

Budowa centrum to inicjatywa samorządu wojewódzkiego. Zadaniem miasta jest natomiast budowa drogi dojazdowej, która ma poprowadzić od ul. Stella-Sawickiego. Sprawa zaczyna się już bardzo spieszyć, biorąc pod uwagę zbliżający się termin ukończenia gmachu. Główny wykonawca ma czas do 11 sierpnia na zakończenie głównego etapu.

Niestety większe problemy mieli urzędnicy Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Najpierw przez długi czas trwały ustalenia i dyskusje, którędy ma prowadzić nowe połączenie. Przebieg od ul. Stella Sawickiego budził sprzeciw części mieszkańców i urzędu konserwatorskiego

Szukają wykonawcy

Teraz sprawa rusza z miejsca. Urzędnicy zarządu dróg rozpisali przetarg na znalezienie wykonawcy drogi łączącej ul. Stella Sawickiego z Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon. Firmy, które chciałyby otrzymać zlecenie mają czas do końca marca na składanie ofert.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w kwietniu dyrekcja ZDMK powinna podpisać umowę z wykonawcą. Ten będzie miał sześć miesięcy na realizację, co oznacza że nie uda się stworzyć układu komunikacyjnego do września.

Trzy odcinki i rondo

Zadanie obejmuje budowę układu drogowego składającego się z trzech odcinków dróg gminnych o łącznej długości 950 metrów wraz z budową skrzyżowania trójwlotowego oraz małego ronda. Dojdzie także do rozbudowy ul. Stella Sawickiego w zakresie budowy wlotu skrzyżowania.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny