ZZM będzie miał samolot. Nikt się po niego nie zgłosił [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dokładnie takiego scenariusza spodziewali się urzędnicy. Nikt nie zgłosił się jako właściciel samolotu Jak-23, stojącego na Bielanach. Teraz miasto przejmie go na własność i będzie mogło zająć się jego renowacją.

Odrzutowiec Jak-23 stoi na niewielkim zielonym terenie tuż przy pętli Bielany, u zbiegu ulic Księcia Józefa i Astronautów. Lokalizacja nie jest przypadkowa – tutaj w latach 50. zbudowano osiedle dla kadry lotniczej, ze względu na bliskość lotniska w Balicach. Samolot został ustawiony na trzech postumentach w 1958 roku, uratowany przed zezłomowaniem po wycofaniu z użytkowania.

Maszyna była w międzyczasie odświeżana i malowana, ale jest już w kiepskim stanie. Jest pozbawiona części elementów, od czasu do czasu pada ofiarą wandali.

Szukali właściciela

W styczniu ZZM ogłosił poszukiwania właściciela samolotu. Samolot-pomnik stoi co prawda na terenie należącym do miasta, ale sam nie jest własnością gminy, a to w praktyce blokuje jakiekolwiek działania związane z jego renowacją czy konserwacją.

Dyrektor ZZM Piotr Kempf deklarował wówczas jednoznacznie: nie ma mowy o tym, by samolot został usunięty ze swojego miejsca. Przeciwnie, cała akcja ma na celu właśnie to, by miasto mogło przejąć go na własność i się nim zaopiekować.

– Wszystkie nasze działania są ukierunkowane tylko i wyłącznie na to, aby samolot tam pozostał – podkreślał Kempf. Jak mówił, szanse na to, że właściciel się odnajdzie, nie są duże i najprawdopodobniej za około pół roku, po przejściu całej potrzebnej do tego procedury, obiekt przejdzie w zarząd miasta. Elementem tej procedury jest właśnie publiczne poszukiwanie właściciela.

Jest data

Właściciel się nie zgłosił, a procedurę udało się przeprowadzić szybciej niż w pół roku. ZZM zapowiedział, że przejęcie samolotu w posiadanie planowane jest na 9 maja.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec