167 pomysłów na rewitalizację miasta

Stare Podgórze fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wiadomo już, które projekty zostały zakwalifikowane do Miejskiego Programu Rewitalizacji Krakowa. Teraz dokument musi zaakceptować rada miasta, a potem – już na poziomie województwa – będą zapadać decyzje o przyznawaniu środków.

Prace nad Miejskim Programem Rewitalizacji Krakowa trwają od czerwca. Były konieczne, bo zapisy programu przyjętego w 2014 stały się nieaktualne po zmianie przepisów i wprowadzeniu nowych zasad finansowania projektów ze środków unijnych.

Najpierw przeprowadzono identyfikację tych miejsc, w których występują niekorzystne dla mieszkańców zjawiska. Ostatecznie wybrano trzy obszary: Stare Miasto-Kazimierz, Stare Podgórze-Zabłocie i starą część Nowej Huty. W pierwszym przypadku wskazano na problem z bezrobociem, ubóstwem i przestępczością, a także na problemy ekologiczne, takie jak deficyt terenów zielonych, koncentrację ruchu samochodowego i dużą liczbę palenisk węglowych. Podgórski obszar ma podobne problemy, a dodatkowo na Zabłociu mamy do czynienia z niską jakością przestrzeni publicznej i deficytem podstawowych usług. W Nowej Hucie zwrócono uwagę m.in. na starzenie się społeczeństwa, spadek liczby mieszkańców i słabnący potencjał lokalnych przedsiębiorców.

Konkurs w przyszłym roku

Od końca lipca do połowy września trwał nabór projektów do nowego programu. Zainteresowane osoby mogły wziąć udział w warsztatach projektowych, przyjść na spotkania informacyjne albo poznać odpowiedzi na swoje pytania w specjalnym punkcie informacyjnym w Miejskim Centrum Dialogu. – Ostatecznie do urzędu wpłynęło 167 fiszek projektowych – mówi Rafał Kulczycki, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta UMK.

Specjalnie powołana do tego komisja sprawdziła wszystkie 167 propozycji, które wpłynęły do urzędu miasta. Dopiero na tym etapie zostały one wpisane na listę podstawową lub uzupełniającą, albo odrzucone jako niekwalifikujące się do dalszej oceny. Kryteria były jednoznaczne, zgodne z regulaminem przygotowanym na poziomie województwa.

Samo wpisanie na listę podstawową jeszcze nie oznacza realizacji projektu. Teraz Miejski Program Rewitalizacji Krakowa, wraz z listami projektów, muszą przyjąć miejscy radni. Potem zarząd województwa zdecyduje, czy wpisać go do wykazu programów rewitalizacji. Kolejny etap to konkurs na przyznanie dofinansowania. – Wstępnie przewiduje się, że konkurs ten miałby się odbyć w pierwszym kwartale 2017 roku, jednak nie ma jeszcze oficjalnie wyznaczonej daty – mówi dyrektor Kulczycki.

Listy projektów można znaleźć na stronie rewitalizacja.krakow.pl.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Podgórze Nowa Huta
News will be here

Aktualności

Pokaż więcej