Będziemy inaczej śpiewać Hymn Polski? Jest apel do prezydenta Dudy

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Apel do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie zmiany tonacji Hymnu Polski. Pojawiła się propozycja, aby tonację F-dur, w której Polacy wykonują „Mazurek Dąbrowskiego”, zamienić na C-dur.

– Nieraz słyszymy, jak politycy, piłkarze czy publiczność na stadionach zapędzają się w kozi róg przez tę skalę i nie osiągają tych wyżyn, o które nam chodzi. Przy wersie „Za twoim przewodem. Złączym się z narodem” zaczyna się katastrofa. Przechodzimy na inny poziom, wszystko zaczyna źle brzmieć – mówi Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki.

Zaśpiewać jak należy

Dlatego też pojawiła się propozycja zmiany ustawy, w której widnieje, że Hymn Polski należy wykonywać w tonacji F-dur. Powoduje ona, że wielu Polaków ma problemy z zaśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” tak, jak należy.

– To tonacja osiągalna dla szkolonych głosów – operowych czy ludzi radzących sobie z wokalistyką. Normalny człowiek nie jest w stanie tak wyciągnąć gdzieś tego dźwięku, żeby nie fałszować podczas wykonania. Większość obywateli śpiewa w niższej skali. Ważne, aby szanować państwo przez odpowiedne wykonywanie hymnu, bo łamiemy ustawę, wykonując go w fałszywej tonacji – zaznacza Domański.

W związku z tym dyrektor wraz z Ewą Kornecką z Teatru Loch Camelot wystosowali list do prezydenta Andrzeja Dudy. Zaznaczają w nim, że „zmiana ta pozwoli śpiewać Polakom swój hymn bez naruszania ustawy, co jest szczególnie ważne ze względu na zbliżające się święto 100-lecia Odzyskania Niepodległości”.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale