Czas podsumowań i nowych planów MNK. Awangarda, ONNA i #dziedzictwo

Maria Mater Misericordiae była najchętniej oglądaną wystawą w MNK w 2016 roku fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Muzeum Narodowe w Krakowie podsumowało ostatni rok. 27 wystaw, 14 pokazów kameralnych i ponad 770 tys. widzów – tak prezentują się ostatnie miesiące w liczbach. Instytucja nie zwalnia tempa, bo w tym roku publiczność zobaczy kolejne niezwykłe wystawy. „Wyspiański”, „#dziedzictwo” czy „Wystawa z Kolekcji Książąt Czartoryskich” to tylko niektóre z nich.

W 2016 roku najchętniej oglądaną wystawą w Muzeum Narodowym w Krakowie była „Maria Mater Misericordiae”. Zobaczyło ją ponad 51 tys. zwiedzających. Na kolejnych miejscach znalazły się „Modna i już!” z wynikiem ponad 34 tys. zwiedzających i „Sztuka Legionów Polskich”, którą zobaczyło ponad 28 tys. osób. Warto zaznaczyć, że otwarty pod koniec kwietnia Pawilon Czapskiego, również zanotował dobry wynik – odwiedziło go ponad 20 tys. widzów.

Kraków czeka na Czartoryskich

Czas jednak na nowe wyzwania. Początek lutego upłynie pod znakiem dwóch wystaw – „Skarby baroku. Między Bratysławą a Krakowem” i „ONNA”. Na drugiej z wymienionych zobaczymy grafikę japońską z wizerunkami kobiet. Zostanie ona otwarta w Walentynki. W marcu w Kamienicy Szołayskich każdy będzie miał szansę zobaczyć „Potęgę awangardy”, na której dzieła wybitnych twórców awangardy europejskiej zostaną zestawione z polskimi. Kolejnym ważnym punktem będzie kwietniowe otwarcie wystawy z Kolekcji Książąt Czartoryskich.

– To coś, na co czeka Kraków, a my jesteśmy mu to winni w odniesieniu do ostatnich wydarzeń. Pokażemy na tej wystawie dzieła i mieszkańcom, i turystom, którzy pytają nie tylko o słynną „Damę z gronostajem” – mówi Andrzej Betlej, dyrektor MNK.

Wystawy totalne

Pod koniec czerwca Gmach Główny zamieni się w… jedną wielką wystawę. A to za sprawą ekspozycji „#dziedzictwo”, która podejmie problematykę poświęconą kwestii definiowana polskiego dziedzictwa współcześnie.

– Traktujemy ją w sposób programowy. Ma mówić w dwojaki sposób o dziedzictwie. Z jednej strony chcemy pokazać, jak tytułowe pojęcie odnosi się do zbiorów MNK, z drugiej - czym dla nas dziedzictwo jest aktualnie. Na wystawie znajdzie się około 650 obiektów i zajmie ona zarówno Salę wystaw zmiennych na parterze, jak i na piętrach Gmachu Głównego – informuje Betlej.

W listopadzie zostanie otwarta wystawa „Wyspiański”, którą będzie można zobaczyć do 20 lipca 2018. Ponad 500 obiektów, wśród których znajdą się kolekcja malarstwa portretowego czy pejzażowego oraz projekty witraży do okien katedry wawelskiej, zostanie umieszczonych w przestrzeni II piętra Gmachu Głównego.

– Na potrzeby wystawy ograniczamy stałą Galerię Malarstwa Polskiego XX wieku do 1/3 powierzchni II piętra Gmachu Głównego, tak aby każdy miał możliwość zobaczenia najlepszych dzieł Wyspiańskiego. Będzie to największa wystawa po II wojnie światowej poświęcona temu artyście – stwierdza dyrektor MNK.

Nie można zapomnieć o budynku dawnego hotelu Cracovia. Pierwszy pokaz dla publiczności ma mieć miejsce podczas Nocy Muzeów, a zaprezentowane zostaną rzeczy związane z designem czy wzornictwem artystycznym po II wojnie światowej.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale