Dokończą rewitalizację parku Jordana?

Park Jordana fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Rok 2018 wskazuje prezydent Jacek Majchrowski jako możliwą datę rozpoczęcia prac przy rewitalizacji parku Jordana. Wcześniej zostaną tam dosadzone drzewa, a najbardziej zniszczone miejsca zostaną wyremontowane. To wyniki ustaleń z przedstawicielami mieszkańców, którzy w czwartek złożyli u prezydenta petycję w sprawie odnowienia zabytkowego parku.

W praktyce chodzi nie o rozpoczęcie rewitalizacji, co o jej dokończenie. Przygotowany w 2006 roku plan został wykonany tylko w jednej trzeciej i na tym prace się zakończyły. Stąd też zniecierpliwienie mieszkańców, którzy nie chcieli czekać przez kolejne lata na poprawę stanu parku.

Petycję do prezydenta napisały Anna Jakubiak i Natalia Nazim – autorki dwóch projektów związanych z parkiem Jordana, które zwyciężyły w głosowaniach na Budżet Obywatelski. I właśnie poparcie dla swoich projektów podają jako dowód na to, jak ważny dla mieszkańców jest park Jordana. Na dwa place zabaw oddano łącznie ponad 12 tysięcy głosów. Samą petycję, w ciągu niecałego miesiąca, podpisało prawie 2 tysiące osób.

„Plany były wspaniałe”

– Miała powstać łąka kwietna, ścieżka ornitologiczna, zakątek dzikiej przyrody, plac zabaw dla starszaków (jest zrealizowany tylko w połowie w ramach środków z Budżetu Obywatelskiego), miały być wymienione wszystkie stare ławki i kosze na śmieci, wyremontowane alejki i ogrodzenie, a przede wszystkim miało być mnóstwo nowej zieleni: 69 drzew, 25 tysięcy krzewów, 35 tysięcy bylin i roślin okrywowych, 28 tysięcy roślin cebulowych, 8 tysięcy żywopłotów i 3 tysiące roślin pnących – wyliczają autorki petycji. – W sytuacji, gdy smog spowija centrum miasta przez większą część roku, dokończenie rewitalizacji parku, a zwłaszcza nowych nasadzeń zieleni nie powinno być już dłużej odkładane – argumentują.

Najpierw naprawy

Prezydent odniósł się pozytywnie do tej inicjatywy, choć równocześnie zastrzegł, że prace mogłyby się rozpocząć dopiero w 2018 roku. Autorzy petycji liczyli zaś na to, że pieniądze znajdą się już w najbliższym budżecie – tak, by park został zrewitalizowany przed przypadającą w 2018 roku 130. rocznicą założenia parku.

Jacek Majchrowski zwrócił uwagę, że w nadchodzącym roku miasto chce się skupić na parkach Bednarskiego i Krakowskim, które mają już przygotowaną dokumentację remontów. Poza tym, pozwolenia wydane na rewitalizację kilka lat temu, zdążyły się zdezaktualizować.

– Wspólnie ustaliliśmy, że w tym roku jeszcze posadzimy nowe drzewa. W przyszłym, w ramach bieżącego utrzymania zieleni, wykonamy remonty najbardziej zniszczonych alejek i małej architektury. Zaktualizujemy także pozwolenie na budowę, by móc wykonać kosztorys i rozpocząć rewitalizację parku w kolejnym roku – zapowiada prezydent.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza
News will be here

Aktualności

Pokaż więcej