Dwa miliony na nowohuckie chodniki. Potrzeba dziesięć razy więcej

Chodnik fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Mieszkańcy nowohuckich dzielnic zgłosili do programu „Nowa Huta Dziś!” aż 472 projekty, co po weryfikacji dało łączną kwotę około 19 milionów złotych. To dowód, jak bardzo potrzebują remontów chodników i ulic. W tym roku muszą się jednak zadowolić kwotą dwóch milionów.

O zwiększenie przeznaczonej w budżecie kwoty zwrócił się do prezydenta radny Tomasz Urynowicz. Argumentował to ogromnym zainteresowaniem ze strony mieszkańców: po weryfikacji i wycenie przeprowadzonej przez ZIKiT wiadomo już, że:

– w Czyżynach na realizację czeka 9 zadań na łączną kwotę 1 837 000 zł,

– w Mistrzejowicach 11 zadań – 1 142 000 zł

– w Bieńczycach 10 zadań – 1 000 000 zł

– Na Wzgórzach Krzesławickich – 28 na kwotę 2 198 000 zł

– w Nowej Hucie – 87 zadań, na które potrzeba aż 12 590 000 zł.

Zdaniem Urynowicza to pokazuje skalę problemu, wieloletnie zaniechania i to, że remonty nowohuckich dróg i chodników to w tej części miasta jedno z najważniejszych zadań.

Więcej raczej nie będzie

W ostatnich dniach radny otrzymał odpowiedź, która jednak nie nastraja optymizmem. – Ze względu na dużą skalę potrzeb w zakresie zadań inwestycyjnych nie jest możliwe przeznaczenie dodatkowych środków na program „Nowa Huta Dziś!” – pisze prezydent Majchowski, zastrzegając jedynie, że jeśli pojawią się oszczędności przy rozstrzygnięciu przetargów, „rozważy przesunięcie dodatkowych środków” na ten cel.

Prezydent zwraca też uwagę, że wśród projektów znalazły się też większe zadania, które wymagają dopiero przygotowania dokumentacji projektowej i rozłożenia realizacji w czasie oraz że podobnymi programami należałoby objąć całe miasto, a nie tylko Nową Hutę.

Lista zadań

Na razie więc do rozdysponowania pozostaje kwota dwóch milionów złotych. Rady dzielnic przygotowały listy rankingowe, według których realizowane będą pierwsze remonty. Wyglądają one następująco:

 

Czyżyny:

- chodnik na ul. Isep (pomiędzy ul. Siwka a ul. Cuplową)

- remont chodnika na os. 2 Pułku Lotniczego przy blokach nr 44-45

- ul. Medweckiego - remont chodnika w rejonie CH Czyżyny

- ul. Medweckiego: nakładka na ok. 100 m (1 kierunek, 2 pasy ruchu).

 

Mistrzejowice:

- wykonanie lamp na Plantach Mistrzejowickich (56 lamp)

- bezpieczne przejścia dla pieszych na ul. Hołdu Pruskiego i ul. Próchnika: od budynku wodociągów w stronę bloku 52 na os. Bohaterów Września oraz od bloku 52 w kierunku bloku 45 na os. Bohaterów Września

- chodnik przy ul. Jadźwingów na odcinku od ul. Kruszwickiej w kierunku ul. Dmowskiego do wysokości bloku nr 13 wraz z zamontowaniem słupków drogowych (blokujących)

- poszerzenie chodnika na pętli tramwajowej os. Piastów wraz z remontem sięgacza

- ul. Sapiehy 51 – wyrównanie nawierzchni na wyznaczonym odcinku drogi

- remont ul. Świdnickiej

- remont ul. ks. Jancarza od pętli autobusowej w kierunku skrzyżowania z ul. Parnickiego.

 

Bieńczyce:

- remont parkingu na os. Kazmierzowskim 18 i dróg dojazdowych do niego (jezdnia ul. Łokietkówny i ul. Andegaweńskiej w kierunku Szajnowicza-Iwanowa (do wyczerpania środków)).

 

Wzgórza Krzesławickie:

- remont ul. Darwina

- ul. Grębałowska – nakładka

- nakładka asfaltowa ul. Petofiego rejon nr 10-20

- nakładka asfaltowa ul. Petofiego za MPWiK na ul. Architektów

- remont chodnika na ul. Lubockiej

- remont nawierzchni na ul. Mycielskiego

- ul. Łuczanowicka (za Gimnazjum nr 43).

 

Nowa Huta:

- remont deptaka pomiędzy dawnym kinem Świt a ZUS-em

- ul. Żeromskiego – remont chodnika wzdłuż os. Słonecznego.

 

Znamy skalę problemu

Zdaniem radnego Urynowicza nie ma przeciwwskazań, by inne dzielnice przygotowały własne programy, rozwiązujące najbardziej palące problemy. – My skupiliśmy się na chodnikach, oceniając, że jest to najważniejsza sprawa dla Nowej Huty. Ale to nie przekreśla tego, że Krowodrza czy Podgórze mogą mieć inne problemy, które również trzeba interwencyjnie rozwiązywać – przekonuje.

Jak mówi, bardzo istotne jest to, że to mieszkańcy zgłaszali wnioski do programu, pokazując, co z ich punktu widzenia jest najbardziej potrzebne. Z kolei fakt, że ZIKiT przeanalizował te propozycje, daje dużo informacji przydatnych nie tylko w celu realizacji samego programu. – Wszystkie zadania zostały wycenione i w końcu dysponujemy skalą problemu. Ta lista przyda się także w bieżącej pracy samorządów dzielnicowych – stwierdza radny.

Kontynuacja w kolejnych latach

Na razie nie wiadomo jeszcze, jaka kwota znajdzie się na realizację programu w przyszłym roku. To będzie zależało od założeń budżetu, który jest dopiero na wstępnym etapie przygotowań.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny Mistrzejowice Bieńczyce Wzgórza Krzesławickie Nowa Huta
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale