Dziesięć lat z dawnym tańcem

Ballet de la musique - Wrocław 2016 fot. Artur Strąk

Październik 2016 roku jest dla Cracovia Danza miesiącem szczególnym. W tym czasie Balet obchodzi jubileusz 10-lecia funkcjonowania jako miejska instytucja kultury. Z tej okazji zaprasza krakowian na wspólne świętowanie.

Pierwszym z wydarzeń związanych z rocznicą był czwartkowy happening w bibliotece przy ul. Rajskiej. W najbliższy poniedziałek otwarta zostanie natomiast wystawa fotograficzna poświęcona Baletowi. Organizatorzy zapraszają do Klubu Aktora SPATiF (Rynek Główny 41) na wernisaż „Przyłapani w Tańcu. Cracovia Danza 10 lat” oraz pierwszy w tym sezonie „CZAS NA TANIEC!”.

Wystawa ukazuje 10 lat funkcjonowania Baletu Dworskiego Cracovia Danza, spektakle i przygotowania do nich, podróże, warsztaty, a także oryginalne projekty kostiumów. Pod koniec wernisażu będzie można obejrzeć „CZAS NA TANIEC!”, którego głównym bohaterem będzie Cracovia Danza i to w wielu odsłonach. Wernisaż rozpoczyna się o godzinie 19.

Gala w ICE

W środę 26 października o godzinie 19 w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się uroczysta gala jubileuszowa, podczas której wystawiony zostanie Ballet de la Musique. Warto przypomnieć, że Cracovia Danza, jedyny w Polsce zawodowy zespół zajmujący się tańcem dawnym, specjalizuje się w tańcu barokowym. I to właśnie opowieść o muzyce, nieodłącznej partnerce tańca, zostanie pokazana w stylistyce XVIII wieku, do muzyki na żywo wykonywanej przez zespół grający na instrumentach historycznych pod kierunkiem Anny Śliwy. Na ścieżkę dźwiękową złożą się przeboje z epoki baroku.

Za pierwowzór widowiska, które powstało w inscenizacji i choreografii Romany Agnel, posłużył francuski balet barokowy. Całość otwiera uwertura, zaś kolejne formy muzyczne odwołują się do dorobku artystycznego wybranych krajów Europy. A wszystko to do utworów m.in.: Haendla, Bacha, Lully’ego, Corellego, Sanza, Couperina, Rebela, Haydna. Ożywają instrumenty: gitara hiszpańska, skrzypce, flet, klawesyn, trąbka, bęben, stając się głównymi bohaterami, zarówno w warstwie dźwiękowej jak i wizualnej. Kostiumy – autorstwa Moniki Polak-Luścińskiej – zachwycają nie tylko precyzją wykonania, ale także rozmachem, a przede wszystkim pomysłem.

News will be here

Aktualności

Pokaż więcej