Historia palenia tytoniu w tureckiej kawiarni

Historia palenia tytoniu w Muzeum Archeologicznym w Krakowie fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl

W Muzeum Archeologicznym w Krakowie otwarto wystawę „Mieszczańska kultura palenia tytoniu. Fajki w nowożytnej tradycji i obyczajowości mieszkańców Krakowa”. Ekspozycja przenosi zwiedzających w egzotyczny świat tureckiej kawiarni, w której można zobaczyć 260 fajek.

Od 23 kwietnia Muzeum Archeologiczne zaprasza do wnętrza tureckiej kawiarni. Zwiedzający odbędą egzotyczną podróż w czasie i dzięki archeologicznym znaleziskom poznają historię krakowskiego fajczarstwa. Na wystawie „Mieszczańska kultura palenia tytoniu. Fajki w nowożytnej tradycji i obyczajowości mieszkańców Krakowa” można zobaczyć 260 fajek różnych typów.

– To zróżnicowane przedmioty, dla których tłem stała się sceneria orientalnej kawiarni. W naszym mieście rytuał palenia fajek ma wschodnie korzenie – mówi Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Fragmenty eksponatów są zabytkami pozyskiwanymi w drodze badań wykopaliskowych i pochodzą zarówno ze zbiorów muzeum, jak i zbiorów wawelskich. Jak podkreśla Górski, to „ważny zabytek dla kultury materialnej naszych czasów”.

– Myślę, że wszyscy interesujący się historią, kulturą Krakowa czy archeologią, na pewno znajdą tu coś dla siebie. To  taki ciekawy, mało znany element jeśli chodzi  o funkcjonowanie mieszczaństwa krakowskiego w XIX i XX wieku i jest cennym uzupełnieniem wiedzy – dodaje.

Ekspozycję można zobaczyć w gmachu muzeum przy ul. Poselskiej 3.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale