Jak korzystać z komunikacji miejskiej

Punkty sprzedaży biletów miesięcznych już dziś są oblężone, a do automatów Krakowskiej Karty Miejskiej od października ciągnąć się będzie długa kolejka. Jak sprawnie kupić bilet, wybierając najlepszy wariant? Specjalnie dla studentów I roku przygotowaliśmy poradnik, który ułatwi korzystanie z KKM.

Korzystając z komunikacji miejskiej w Krakowie najlepiej kupić bilet okresowy – jest to najtańszy sposób podróżowania. – Najwygodniej taki bilet nabyć w automatach Krakowskiej Karty Miejskiej – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Legitymacja i bilet w jednym

Studenci krakowskich uczelni, którzy posiadają Elektroniczną Legitymację Studencką, mogą jej używać także jako bilet okresowy. Aby było to możliwe, konieczne jest jednak odpowiednie sformatowanie legitymacji. W Krakowie odbywa się to na dwa sposoby.

Większość uczelni zadbała o to, aby zebrać dane studentów i przekazać je Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu w Krakowie. Do tych uczelni należą Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny, Uniwersytet Rolniczy, Akademia Krakowska im. Frycza Modrzewskiego, Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości oraz Wyższa Szkoła Europejska. – Dzięki temu studenci tych uczelni od razu mogą samodzielnie doładować swoje legitymacje w jednym z 93 automatów Krakowskiej Karty Miejskiej – informuje Gancarczyk. W najbliższym czasie ilość automatów zwiększy się do 106 sztuk.

Studenci wymienionych uczelni mogą też skorzystać z systemu internetowego eBilet KKM, gdzie za zakupiony na ELS bilet mogą zapłacić przelewem bankowym lub kartą kredytową, a bilet bezgotówkowo odebrać (zapisać) w jednym z tych automatów.

Punkty sprzedaży biletów

Studenci pozostałych uczelni, zanim skorzystają z automatów KKM, będą musieli przynieść swoje legitymacje do jednego z sześciu Punktów Sprzedaży Biletów (adresy i godziny funkcjonowania wszystkich punktów są dostępne na stronie www.mpk.krakow.pl). – Aby mogły im one służyć także jako bilet okresowy, zostaną tam spisanie dane studenta, a legitymacja zostanie sformatowana dla potrzeb systemu Krakowskiej Karty Miejskiej – mówi Gancarczyk.

Gdzie znaleźć automat?

Automaty KKM są ustawione w wielu punktach miasta, nie tylko w centrum, ale również na dużych krakowskich osiedlach, takich jak Kurdwanów, Bieżanów, Krowodrza Górka oraz w Nowej Hucie. W automatach KKM bilet okresowy można kupić o każdej porze dnia i nocy, na dowolną linię, dowolną liczbę miesięcy, od dowolnego dnia. W zdecydowanej większości automatów KKM za doładowanie ELS można zapłacić każdym rodzajem karty płatniczej.

W razie jakichkolwiek problemów z zakupem biletu w automacie zawsze można zadzwonić pod czynny całą dobę numer telefonu 19 150.

Jak sprawdzić ważność biletu?

Datę ważność biletu na ELS studenci mogą sprawdzić na kilka sposobów. Najbardziej powszechnym sposobem jest zweryfikowanie konta w automatach Krakowskiej Karty Miejskiej. Oprócz tego ważność można sprawdzić w automatach mobilnych zamontowanych w tramwajach i autobusach, w kasownikach, w Punktach Sprzedaży Biletów, w internecie na stronie: www.kkm.krakow.pl oraz na wydruku potwierdzającym doładowanie KKM.

Na jednej trasie

Bilet ulgowy miesięczny na wszystkie linie kosztuje 47 złotych. Istnieje też możliwość zakupu biletu wyłącznie na jedną linię, czyli trasę, po której kursuje określony numer linii.

Warto wówczas pamiętać, że pod uwagę nie jest brany numer tramwaju czy autobusu, a pasażer może jechać wszystkimi pojazdami na pokrywającej się trasie. Bilet obowiązuje także na linii nocnej. – Przyjmuje się, że „wspólną trasę” mają linie, których przebieg w określonym kierunku na długości co najmniej jednego odcinka międzyprzystankowego jest wspólny – czytamy w uchwale rady miasta. Rozpoczęcie oraz ustanie wspólnej trasy następuje na przystankach o tej samej nazwie, rozpoczynających lub kończących wspólny odcinek.

– To bardzo proste – przekonuje z kolei Piotr Hamarnik z ZIKiT. Zasada +/- jeden przystanek działa tylko w przypadku wspólnej trasy linii autobusowych i tramwajowych.

Dla przykładu: pasażer, który ma bilet na linię nr 50 może na rondzie Mogilskim (lub wcześniej) przesiąść się w linię nr 9 (wspólny odcinek od ul. Bieżanowskiej do ronda właśnie) i dojechać do przystanku Cystersów. Mając więc bilet wykupiony na linię nr 50 może korzystać z tramwaju nr 9 od przystanku Wlotowa do przystanku Cystersów. – Zasada nie działa zaś dla analogicznej sytuacji dla linii nr 52, gdyż linia ta, mimo że na rondzie Mogilskim spotyka się z linią nr 50, to nie ma z nią wspólnej trasy, a ich marszruty tylko się przecinają – informuje Hamarnik. Wobec tego pasażer mający bilet na linię nr 50 nie może korzystać z przejazdów na linii nr 52 czy 4.

News will be here

Aktualności

Pokaż więcej