Kolejne rekordy Kraków Airport

Prawie 7 milionów pasażerów, 4 nowych przewoźników i 13 nowych połączeń. Kraków Airport zamknął 2018 z kolejnymi rekordami. 

Pierwszy z nich to liczba pasażerów. Łącznie w 2018 roku obsłużono ich 6 769 369. To o 16% więcej niż w 2017 roku. 19 listopada Kraków Airport, jako pierwszy regionalny port lotniczy w Polsce, obsłużył 6-milionowego pasażera. Była nim pani Anna, która wybrała się w podróż do Chicago samolotem LOT-u.

Niezmienną popularnością cieszyły się loty do Londynu, Warszawy i Frankfurtu. Najwięcej osób podróżowało do Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch. W wakacje dominowały rejsy do ciepłych krajów – Hiszpanii, Włoch, Izraela, Portugalii, Grecji. Rekordowym miesiącem okazał się lipiec, w którym z portu w Balicach odprawiono 624 695 tysięcy pasażerów.
Kraków Airport mocno trzymało się też międzynarodowych standardów. Zgodnie z IATA Optimum (standard opracowany przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych), czas oczekiwania do stanowisk odprawy biletowo-bagażowej nie przekraczał 20 minut dla 90% pasażerów, do kontroli bezpieczeństwa nie przekraczał 10 minut dla 87% pasażerów, czas oczekiwania do kontroli granicznej dla przylotów nie przekraczał 10 minut dla 99% pasażerów.
Nowi przewoźnicy


W 2018 roku do Balic zawitało czterech nowych przewoźników – Flydubai, Laudamotion, Transavia i Blue Air. Dzięki nim uruchomione zostały połączenia do Dubaju, Wiednia, Eindhoven i Turynu. W sumie, dzięki 112 połączeniom z Krakowa, oferowanym przez 24 przewoźników, można było polecieć do 91 portów w 28 krajach.
Przyjęty plan
Rok 2018 to również zatwierdzenie przez ministra infrastruktury Planu Generalnego Kraków Airport. Dokumenr wyznacza kierunki rozwoju infrastruktury portu lotniczego przez następne dwie dekady. Wartość planowanych inwestycji to około miliara złotych, to także blisko 10 tysięcy bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy w regionie.
Nowa wieża
Krakowski port lotniczy zyskał też nową wieżę kontroli lotów. W lutym Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zakończyła proces uruchamiania operacyjnego nowego budynku. W nowej wieży prowadzona jest służba kontroli zbliżania, kontroli lotniska oraz służba informacji powietrznej. Całkowita wysokość budynku to 45,21 metrów. Najnowocześniejsza w Polsce sala operacyjna położona jest na wysokości 38,68 metrów. Koszt całej inwestycji to 50 mln zł.
100 lat w kapsule czasu
Kraków Airport symbolicznie włączył się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pod posadzką terminalu pasażerskiego została wmurowana tzw. kapsuła czasu. Znalazły się w niej historyczne informacje o lotnisku, podsumowanie najważniejszych wydarzeń, a także wykonane przez dzieci rysunki przedstawiające wizje lotniska i lotnictwa za 100 lat.
Plany
Plany lotniska na nowy rok są równie ambitne. Według prognoz port obsłuży niemal 8 mln pasażerów. Już tego roku będzie można polecieć LOT-em do Tel Awiwu, Olsztyna, a także do Bukaresztu i chorwackiego Dubrownika. Zwiększona zostanie także – do trzech tygodniowo – częstotliwość lotów na trasie Kraków – Chicago. Nowe połączenia będą funkcjonować w szczycie sezonu, a więc pomiędzy czerwcem a wrześniem. W  kwietniu  będzie można polecieć liniami Laudamotion do Stuttgartu. W tym samym miesiącu bazowy przewoźnik – Ryanair rozpocznie operowanie z Krakowa do Bordeaux, Berlina Tegel, Katanii, Hamburga, Kopenhagi, Szczecina, Bari, Rimini, Salonik i Zadaru.
Kraków stanie się także 26 i najnowszą w Polsce bazą Wizz Air. Pierwszy samolot węgierskiego przewoźnika pojawi się na lotnisku w maju, drugi we wrześniu tego roku. Pasażerowie Kraków Airport będą mogli skorzystać z 12 tras oferowanych przez Wizz Air, m.in. do Londynu, Kijowa, Nicei czy Turku.
Kontynuowane będą najważniejsze procesy inwestycyjne. To m.in. budowa nowej drogi startowej, remont najstarszej części płyty postojowej samolotów, a także rozbudowa terminalu pasażerskiego i budowa nowego terminalu cargo.


comments powered by Disqus